Genel SağlıkHABERLER

MESLEKİ ASTIM ARTIYOR

Anadolu Sağlık Merkezi’nin işyeri hekimlerine yönelik olarak düzenlediği “İşyeri Hekimleri Sempozyumu”nun üçüncüsü geçtiğimiz günlerde, geniş bir katılımla gerçekleşti. Anadolu Sağlık Merkezi’nin konferans salonunda düzenlenen sempozyumda mesleki hastalıklar farklı konu başlıklarında ele alındı.

Toplantının en ilgi çekici konularından birini dünya genelinde sıklığı giderek artan astım oluşturdu. Özellikle son yıllarda mesleki ajanlara bağlı olarak artış gösteren astımla ilgili Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab bilgi verdi. Astımın dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediğini dikkat çeken Dr. Alahdab, bu rakamın ülkemiz için yaklaşık 3.5 milyon kişi olduğunu işaret etti. Konuşmasında, erişkin döneminde ortaya çıkan astımın %9-15’ini oluşturan mesleki astıma dikkat çeken Dr. Hişam Alahdab, “Erişkin döneminde ortaya çıkan veya çocukluk astımının erişkin döneminde yinelediği tüm kişilerde mesleki maruziyet akla gelmelidir” dedi.

İş yerinde gelişen astımın tanısının sıklıkla atlandığını söyleyen Dr. Alahdab, sözlerine şöyle devam etti: “Mesleki astımın atlanmaması için işe girmeden önce astım semptomu olmayanlarda ve sigara içmeyenlerde yeni gelişen burun akıntısı, öksürük, hışıltı dikkate alınmalıdır. Semptomların işten uzaklaşınca düzelmesi ve işe dönünce kötüleşmesi teşhiste yardımcıdır. Tedavinin en önemli basamağını ise hastanın iş ortamından uzaklaştırılması oluşturur.”

Mesleki astımdan korunmak adına özellikle yüksek riskli iş yerlerinin belirlenerek, buradaki çalışanların ayrıntılı sorgulanması ve incelenmesi gerektiğini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab, riskli iş kollarında çalışıp yeni riniti ortaya çıkan kişilerin özellikle yüksek riskli olarak belirtilmesi gerektiğini söyledi.

Her yaştaki astımlı hastaya eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayan ve sigara içmenin riski artıran bir faktör olduğuna işaret eden Dr. Alahdab, mesleki ajanlara maruz kalan meslek gruplarından birkaçını şöyle sıraladı; fırıncılar, çiftçiler, sağlık çalışanları, kanatlı yetiştiricileri, gemi yüklemede çalışanlar, ipek işletmeciliği, güzellik salonu çalışanları, kaplamacılar, plastik çalışanları.

Anadolu Sağlık Merkezi’nde düzenlenen İşyeri Hekimleri Sempozyumu’nda ayrıca; Dr. Esra Duman “İnhalasyon Toksisitesi”, Prof.Dr.Haluk Duman “Yanıklarda İlkyardım”, Dr. Elif Hakko “Akılcı AB Kullanımı”, Prof. Dr. Tuncer Süzer “Boyun ve Bel Ağrısı”, Prof.Dr. Semih Akı “Bel ve Boyun Ağrıları Konservatif Yaklaşım”, Doç.Dr. İbrahim Akmaz “Tuzak Nöropatileri” Prof.Dr. Fatih Ağalar “Hemoroid” , Prof.Dr.Cemil Uygur “Robotik Cerrahi” konularında birer konuşma yaptılar.