Genel SağlıkHABERLER

MEME PROTEZİ AMELİYATLARI ARTIŞ EĞİLİMİNDE

Amerika’da 2010 yılında en çok gerçekleştirilen estetik operasyon olan meme büyütme ameliyatları Türkiye’de de en çok tercih edilen estetik müdahaleler arasında. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç Dr Ahmet Sönmez meme protezi olarak kullanılan silikonun kanserojen olmadığını söyledi.

Silikon temize çıktı…

Her sene Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin düzenli olarak yayınladığı estetik cerrahi istatistiklerine göre meme büyütme ameliyatı A.B.D.’de 2009’da olduğu gibi 2010’da da en sık gerçekleştirilen estetik ameliyat oldu. Peki bu artışın sebebi nedir? Doç Dr Ahmet Sönmez bu soruyu şöyle cevaplıyor “Çoğunlukla silikon protez kullanılarak yapılan meme büyütme ameliyatlarının son yıllarda giderek artmasında en önemli faktör hiç şüphe yok ki kadınların dış görünümlerine verdikleri önem. Daha dik ve büyük göğüsler daha kadınsı bir duruşu ifade ediyor. Bir diğer faktör de A.B.D.’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)tarafından 2007 yılına kadar silikon protezlere uygulanan kısıtlamaların bu tarihten itibaren kaldırılmış olması. Üzerinde en çok çalışma yapılan konulardan birisi olan silikon yıllar süren araştırmalar sonucu bir kez daha temize çıkınca sadece Amerika’da değil, tüm dünyada kullanımı yaygınlaştı.”

Silikon protez sadece hacim anlamına mı geliyor?

Kadınlar daha büyük göğüslerle kendini daha kadınsı hissediyor. Doç Dr Ahmet Sönmez değişen teknolojinin kadınlara hacimle birlikte doğallik da sunduğunu söylüyor.”Silikon protezlerin üretim teknolojisi de giderek gelişiyor. Bu gelişim sonucu halk arasında damla protez diye bilinen, anatomik yapıdaki protezler ile daha doğal görünümlü memeler elde edilmeye başlandı. Üstelik bu yeni nesil protezlerin uzun dönem dayanıklılıkları ve elde edilen sonucu uzun süre korumaları da diğer avantajlı tarafları.” seklinde konuşan Dr Sönmez, “Eskiden meme büyütme ameliyatı öncesinde hasta ile ne kadar hacimde bir protez konulacağı konuşulurdu. Yeni protez teknolojisi sayesinde hacim tek ölçüt olmaktan çıktı. Hastanın göğüs kafesi yapısına ve memenin sarkıklık durumuna göre aynı hacimde ama farklı boyutlarda protezler arasında en uygununu, en doğalını bulmak artık plastik cerrahın görevi haline geldi.”diyor.

Hangi yaş grubu neden silikon taktırıyor?

Özellikle doğum sonrası sarkan meme dokusunun toparlanması için de silikon kullanılıyor. Doç Dr Ahmet Sönmez”Meme protezleri, yirmili yaşlarda meme gelişimi yetersiz olan genç kadınlarda meme büyütme amacıyla kullanılıyor. Otuzlu ve kırklı yaşlarda da özellikle doğum sonrası memelerinde sarkmalar oluşan kadınlarda hacim sağlamak ve dikleştirme amacıyla kullanılıyor. Geniş bir yaş grubunda, pekçok kadın için geçerli olan problemlere çare olan protezler daha uzun yıllar en çok yapılan estetik ameliyatlar listesinde ön sıralarda yer alacak gibi duruyor.” derken, önümüzdeki dönemde kadınların estetik tercihlerinde bir numarada yine meme estetiği olacağının sinyalini veriyor.