Genel SağlıkHABERLER

KURBAN KESİMİNİ ÇOCUKLARA İZLETTİRMEYİN

Kurban kesiminin her ne kadar dini, sosyal ve kültürel anlamları olsa da, bu eylemle bir canlının hayatına son verildiğinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Kurbanların çocukların gözü önünde kesilmesi, kurbanın çırpınmasına tanık olmaları, hayat boyu silinmeyecek travmalara yol açabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, çocukların kurban kesiminin etkilerinden korumak için yapılması gerekenler hakkında yararlı bilgiler verdi.

Kurban bayramı yaklaşıyor. Kurban kesmenin tek başına et üretmek için yapılan bir eylem olmanın ötesine dini, sosyal ve kültürel anlamları bulunuyor. Bu soyut anlamlar bir yana kurban kesilirken başta çocuklar olmak üzere tüm insanlar öncelikle somut anlam olan, bir canlının hayatına son verilmesini algılıyorlar. Bu nedenle özellikle çocuklara kurban kesiminin izlettirilmemesi gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ölümün kavranması, özellikle çocukluk çağında zordur. Okul öncesi dönemdeki çocuklar ölümü uyku gibi algılayabiliyor. Kurban kesiminin ruhsal gelişim düzeyi olarak bu durumda olan bir çocuğun gözleri önünde kan akıtarak, kurbanın çırpınmasını yaşatarak yapılması, dehşet ötesi korkuların yaşanmasına yol açıyor. Bu tür yaşanmış, seyredilmiş bir sahnenin zihinde tutacağı yer silinmez izler bırakabiliyor. Ruhsal travma izi silinmez ve kalıcı iken kurban kesimini çocukların önünde gerçekleştirmemek gerekiyor.”

En doğrusu çocukları mekandan uzaklaştırmak

Kurban kesiminin öncelikle profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirmesi gerektiğini belirtmekte yarar var. Kurban kesmek bir meslek ve bunu kasapların yapması gerekiyor. Profesyonel bir ortamda yapılan kesimi, işlemi yapan profesyoneller dışında kişilerin izlemesinin bir anlamı bulunmuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, “Ön ergenlik olarak tanımladığımız 11-12 yaş öncesinde bir çocuğun kurban kesme törenini izlemekten hiçbir kazancı olmaz. Çocuğun bu töreni seyretmesinin anlamı yoktur. Bu nedenle çocukların kurban kesim alanını terk etmeleri gerekir” uyarısında bulunuyor.