Genel SağlıkHABERLER

KOLESTEROLE DİKKAT!

ABD Kolesterol Tedavi ve Metabolik Ateroskleroz Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Evan Stein, çoğu zaman kilo ile kolesterol düzeyleri arasında bir bağlantı bulunmadığına işaret etti.

Türk halkının ortalama kolesterol düzeyinin batıya göre daha düşük olmasına karşın, kalp ve damar hastalıkları açısından riskinin daha fazla olduğu ifade edildi.

Genetik nedenlerden dolayı ideal kiloya sahip insanlarda da kolesterolün yüksek çıkabildiği belirtildi.

Novartis ilaç firmasınca düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Kolesterol Tedavi ve Metabolik Ateroskleroz Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Evan Stein, kalp ve damar hastalıklarının risk faktörleri hakkında bilgiler verdi. Bunlar arasında yer alan sigara tüketimi ve obezitenin gördüğü kadarıyla İstanbul’da arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Stein, kentteki fast-food restoranların çokluğuna işaret etti.

Kolesterol yüksekliğinde genetik faktörün de rol oynadığını kaydeden Prof. Dr. Stein, “500 kişiden birinde kolesterol yüksekliğinin nedeni genetiktir. Çoğu zaman kilo ile kolesterol düzeyleri arasında bir bağlantı yoktur. Bazı kişiler ideal kilolarında olmalarına rağmen kolesterolleri yüksektir. Bunun nedeni de genetiktir” dedi.

Prof. Dr. Stein, kolesterolü düşürmek için 20 yıldır statin adlı ilaç grubunun kullanıldığını, bunların güvenilirlik ve etkinliğinin kanıtlandığını belirterek, Türkiye’de de yine bu gruptan etken maddesi fluvastatinXL olan ilacın yakın zamanda piyasaya sürüldüğünü söyledi.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Sansoy da kandaki kolesterol yüksekliğiyle kalp ve damar hastalıkları arasında net bir ilişki bulunduğunu belirterek, Türk halkının bu hastalıklar açısından ilginç bir profil çizdiğini söyledi.

Türk halkının ortalama kolesterol düzeyinin batıya göre daha düşük olmasına karşın, kalp ve damar hastalıkları açısından riskinin daha fazla olduğunu anlatan Prof. Dr. Sansoy, bunun nedenlerini “iyi kolesterolün düşük olması, genetik ve yaşam tarzı” olarak sıraladı.