BİBERONLA BESLENEN BEBEKLE AYNI YATAKTA UYUMAYIN

İngiliz bilim adamları, emzirmeyen annelerin uyurken bebeğe sırtını dönebildikleri ya da bebeği kendi baş hizasına yastığa çekebildiklerini gözledi

Bilimadamları, emziren annelerin ise yatakta bebeğiyle doğru pozisyonda uyuyabildiklerini belirterek, baş, göğüs ve bacaklarıyla bebeğin etrafında adeta koruyucu bir halka oluşturduğunu kaydetti.

The Times gazetesinin haberine göre, Durham Üniversitesi’nden antropolog Helen Ball başkanlığında yapılan araştırmada, emziren annelerin, içgüdüsel olarak uyurken yanlarındaki bebeklerini göğüs hizasında tuttukları ortaya çıktı. Emzirmeyen ve bebeklerini biberonla besleyen annelerin uyurken bebeğe sırtını dönebildikleri ya da bebeği kendi baş hizasına yastığa çekebildikleri gözlendi.

Ball, bebeklerin anneleriyle aynı yatakta yatmaları konusunda yıllardır tartışmalar bulunduğunu hatırlattı ve araştırma ile en doğru yatış pozisyonunu bulmaya çalıştıklarını kaydetti. Ball, en doğru uyku pozisyonun, annenin bebeği yatarak emzirdiği pozisyon olduğunu, bu sayede annenin baş, göğüs ve bacaklarıyla bebeğin etrafında adeta koruyucu bir halka oluşturduğunu söyledi.

Anne babaların neredeyse yarısı doğumdan sonra ilk ay, yaklaşık 3’te 2’si de üçüncü aydan itibaren bebeği kendi yataklarına alıyor.