KLİMA DOĞRU KULLANILIRSA İYİ

Dr. Mahmut Şahin, düzgün kullanıldığında klimaların son derece yararlı olduğunu ancak çalıştırıldıkları ortamda havayı kuruttuğu için zararlı da olabileceğini belirtti.

Sıcaklarla birlikte serinlemek için en çok başvurulan yöntemlerden birisinin de klimalar olduğunu kaydeden Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Prof. Dr. Mahmut Şahin, çalışan klimaların yanında uzun süre durulmasının sağlığı olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

Şahin, “Kişinin bulunduğu dış ortamla gireceği klimalı ortam arasında aşırı ısı farkı olmamalı. Diyelim ki dışarısı 30 derece, klimalı ortam 10 derece. Bu zaten kişi üzerinde soğuk duş etkisi yapar ve çarpılır. Dışarıdan gelen kişi terlidir. Birden soğuğa girdiğinde kaslarda katılaşma, kasılma olur. Boynu, beli tutulur. Kas ağrıları oluşur. Bu klima çarpmasıdır. Önemli olan hem güneş çarpmasından hem de klima çarpmasından korunmayı bilmektir. Haliyle faydalı olan klimanın kullanımını bilmek de önemlidir” dedi.

Güneş çarpmasından kaçarken klima çarpmasına yakalanmamak gerektiğini vurgulayan Şahin, klimaların temizliğinin de iyi yapılmasının önemine değinerek, “Soğuk ve sıcak ortamlarda üreyen mikroplar var. Klima çalışmadığı zamanlarda bu mikroplar filtrelere yerleşir. Filtreler temizlenmeden klima çalıştırılırsa oda ortamına yayılacak mikroplar kişilerde hastalığa yol açabilir. Klimaların periyodik bakımlarını zamanında yapmalı ve ısı farkını dengede tutmalıyız” diye konuştu.