KIRMIZI ET, FAKİRE DE ZENGİNE DE DERT

Sağlıklı yaşam için vazgeçilmez gıda maddeleri arasında gösterilen kırmızı etin tüketimi, ülkelerin refah düzeylerine paralel olarak artıyor.

Ancak bu besin maddesinin az tüketilmesi kadar, çok aşırı tüketilmesi de çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Sağlıklı yaşam için önerilen kırmızı et, az tüketilmesi durumunda, demir ve vitamin eksikliğine bağlı hastalıklara yol açıyor. Çok tüketilmesi halinde ise obezite ve kalp damar hastalıkları riskini artırıyor.

Türkiye’de bir kişinin yıllık ortalama kırmızı et tüketimi 15 kilo civarında kalırken, bu oran AB ülkelerinde 75, ABD’de ise 122 kiloya kadar çıkıyor. Sağlıklı bir yetişkinin yılda en az 20 kilo et tüketmesi gerektiği, çocuklarda ve demir eksikliği olan kişilerde ise bu miktarın üstünde bir tüketim olması gerektiği kaydediliyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yağmur, özellikle medyada “kırmızı etten uzak durulması” yolunda verilen mesajların yanlış olduğunu belirterek, “Kırmızı etten kaçmak değil, gerekli miktarda tüketmek önemli” dedi. Hayvansal gıdaların, özellikle kırmızı etin pahalı bir ürün olduğunu, bu nedenle Türkiye gibi gelir seviyesi düşük toplumlarda yeteri kadar tüketilemediğini belirten Yağmur, “Kırmızı et tüketiminin düşük olması, sağlıklı bir toplum olduğumuzu göstermez. Bu durum, yeteri kadar et yiyemeyen kişilerde, demir, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliklerine ve buna bağlı hastalıklara yol açıyor” diye konuştu.

Aşırı tüketilmesi de çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor

Prof. Dr. Yağmur, gelir seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri ve özellikle ABD’de kırmızı et tüketiminin çok aşırı olmasının da olumsuz sonuçları olduğunu ifade eden Yağmur, şunları söyledi: “Kırmızı et, bebekler, gelişme çağındaki gençler ve doğurganlık çağındaki kadınlar için son derece önemli. Ancak aşırıya kaçmamak kaydıyla. Aksi taktirde, gelişmiş ülkelerde sıklıkla görülen obezite, kalp-damar hastalıkları gibi sorunların üstesinden gelmek zorlaşır. Çünkü kırmızı et, doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek bir gıda. Tüm gıda gruplarından dengeli olarak tüketmek ve kırmızı eti de ihtiyacımız oranında yemek zorundayız.”