Genel SağlıkHABERLER

KİLOLARDAN KURTULMANIN EN İYİ YOLU

Kim aşırı kilolarından kurtulmak istemez ki. Kilolardan kurtulmanın en iyi yolu, her gün 10 bin adım yürümek, ayrıca depresyon ve stresi de ortadan kaldırıyor.

Kim aşırı kilolarından kurtulmak istemez ki! Bunun için vücudunuza deli gibi yüklenmeyin.

Sadece yürüyüş yapın. İngiliz Kalp Vakfı’nca gerçekleştirilen araştırmaya göre, sağlıklı bir kalbe sahip olmak için her gün 10 bin adım atmak yani yaklaşık 5 kilometre yürümek yeterli. Ofis ortamında çalışanların günde ortalama 3 bin adım attığını belirten uzmanlar, aşırı kiloların bundan kaynaklandığını belirtiyor. Diyetisyenler, aşırı kilolardan kurtulmak için yürüyüşe ağırlık verilmesini ancak, diğer yandan da yenilenlere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Yürüyüşün diğer bir faydası da depresyonu ortadan kaldırması.

ENERJİ KAZANDIRIYOR

Başlangıçta kasların ısınmasını sağlamak için 5 dakika egzersiz yapmak, sırtı dik tutmak, sevilen bir güzergah seçerek zevk almaya bakmak, yokuşlu yollardan gitmemek, her hafta kademeli olarak hızı artırmak da tavsiyeler arasında yer alıyor. Bunun sonucunda ise kolestrolün düşmesiyle kalp sağlığını güçlenmesi, kan damarlarının genişlemesiyle kan basıncının düşmesi, moralin düzelmesi, stres ve depresyonun yok edilmesi, enerji kazanmak da; yürüyüşün kilo kaybı yanında kazandıracakları arasında sayılıyor.

KANSER NEDENİ!..

Şişmanlığın zararlarına bir yenisi daha eklendi. Uzmanlar, aşırı şişman kişilerde karaciğer kanserinin daha çok görüldüğünü belirtti. Düzensiz ve dengesiz beslenme ile fast-food ve stres gibi faktörlerin aşırı şişmanlığa neden olduğunu ifade eden uzmanlar, ”Şişmanlar bu nedenle sık sık karaciğerlerini kontrol ettirmelidir” dedi. Uzmanlar, şişmanların aşırı yemek, düzensiz beslenme ile yağlı gıdalardan uzak durması gerektiğini de açıkladı.