KARIN AĞRISINA DİKKAT EDİN

Kalp krizinin habercisi genellikle sol kol ve sol omuz ağrısı olarak bilinirken, nadiren karın ağrısı da krizin habercisi olabilir.

Şiddetli, ani başlayan, bulantı-kusma, gaz ve gayta çıkartamama, ateş gibi ek yakınmalarla birlikte olan karın ağrısının önemli bazı hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Doç. Dr. Kaya Yorgancı, karın ağrısı olan bir hastanın doktor tavsiyesi dışında ağrı kesici kullanmasının son derece sakıncalı olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Yorgancı, “www.hacettepem.org” adresindeki internet sitesinde yayınlanan makalesinde, karın ağrısının insan hayatında sık karşılaşılan, çoğu zaman kendiliğinden geçen ve ek tedavi gerektirmeyen bir durum olduğunu kaydetti. Şiddetli, ani başlayan, bulantı-kusma, gaz ve gayta çıkartamama, ateş gibi ek yakınmalarla birlikte olan karın ağrısının önemli bazı hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Yorgancı, bu durumun mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Yorgancı, karın ağrısının tek başına bir hastalığı tanımlayamayacağını belirterek, şöyle devam etti: “Karın ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalıklar karın içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karın ağrısına neden olabilir. Buna en tipik örnek akciğerlerin alt kısımlarını ilgilendiren enfeksiyonlardır. Zatürree olarak tanımlayabileceğimiz bu gibi durumlarda, öksürük ve benzeri bulgular yanında karın ağrısı da tabloya eklenebilir. Bir diğer örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına neden olurken seyrek olarak karın ağrısı ile de belirti verebilir.”

ÜLSER VE KANSER DE KARIN AĞRISI YAPIYOR

Karın ağrısının, toksinlere, infeksiyonlara, safra yollarına, böbrek, hastalıklarına, idrar yolu infeksiyonlarına, kadınlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastalıklarına, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak sistemindeki ülser ve kansere bağlı olarak gelişebileceğine işaret eden Doç. Dr. Yorgancı, şöyle devam etti: “Karın ağrısı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak, şiddetli ağrı varsa, son 23 gün içerisinde karın bölgesini ilgilendiren bir yaralanma olmuşsa, gebeyseniz veya gebelik şüphesi varsa, ağrı uzun sürerse, ağrıya ateş, bulantı, gaz ve gayta çıkaramama eşlik ediyorsa, bastırdığınızda karnınızda hassasiyet veya sertlik varsa, gaytada kan bulunuyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Yeni doğanda ve bebeklerde de uzun süreli ağlama karın ağrısına bağlı olabilir. Genellikle gaz sancısına bağlı olan bu durum, gaz veya gayta çıkarma ile kendiliğinden düzelir. Kramp tarzındaki bu ağrılar genellikle akşam saatlerinde daha fazla olur. Bazı durumlarda tek başına karın ağrısı varlığı bile hekime başvurmak için yeterli olabilir.”

Yorgancı, karın ağrısı olan bir hastanın doktor tavsiyesi dışında ağrı kesici kullanmasının son derece sakıncalı olduğunu belirtti.