Genel SağlıkHABERLER

KAHVALTIYI SAKIN ATLAMAYIN!

Kilolu bir kişiyle yapılan görüşme sonucu belirlenen beslenme davranışı bozukluklarını ise şöyle sıralıyor:

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, Zayıflamak için öğün atlamanın büyük hata olduğunu söyleyen uzmanlar, “Atladığınız öğünler size kilo aldırır. Özellikle kahvaltı çok önemli” diyor…

Kilo almanın ve alınan kiloların geri verilememesinin en önemli nedenlerinden biri de şüphesiz öğün atlama. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol, şişman bir kişide saptanan beslenme davranışı bozukluklarında, öğün atlamanın birinci sırada geldiğine dikkat çekiyor. Merdol’a göre, zayıflama diyetlerinden başarılı sonuç alma oranı, yüzde 5’ler civarında. Bu nedenle “Davranış Değiştirme Tedavisi”ni devreye sokmadan kilo verme çabalarından sonuç almanın mümkün olmadığını savunuyor.

Davranış bozukluğu tedavisi

Davranış değiştirme tedavisini, “deneysel olarak kanıtlanmış davranış prensiplerinin sorun olan davranışa uygulanması” olarak tanımlayan Merdol, hasta ile yapılan görüşmelerde uygun olmayan beslenme davranışlarının belirlendiğini söyledi. Merdol, kilolu bir kişiyle yapılan görüşme sonucu belirlenen beslenme davranışı bozukluklarını şöyle sıralıyor; öğün atlamak, aşırı tatlı tüketmek, egzersiz yapmamak, hızlı ve çok yemek yemek, az su içmek, az posalı yemek. Bunlardan en önemlisinin öğün atlamak olduğunu vurgulayan Merdol, özellikle kahvaltının en çok ihmal edilen öğün olduğunu belirtti. Kilolu kişilerin şartlanma sürecine sokulduğunu anlatan Merdol, bu aşamada şunları önerdi:

– Yemeden önce 50’ye kadar sayın

– Öğün atlamayın. Sabah kalktığınızda görebileceğiniz bir yere “kahvaltı et” yazılı bir kağıt asın. Kahvaltıyı akşamdan hazırlayın. Kahvaltı yapmadığınızda hissettiklerinizi bir kağıda yazın.

– Tatlı yemek istediğinizde bir bardak su için veya 100’e kadar sayın. Tatlı yemeye başlarsanız 15 kez derin nefes alın.

– Canınız yemek istediğinde kendinizi ince hayal edin.

– Yemeğe başlamadan önce 50’ye kadar sayın.

– Her lokmadan sonra çatalı elinizden bırakın ve bir yudum su için.

– Yemek süresini uzatın. Çünkü tokluk duygusu en erken 10, ortalama 20 dakikada oluşur.

Kendi diyetinizi kendiniz seçin!

Bu diyetleri uygulayan kadınlar, her gün için bir kahvaltı, bir hafif öğün ve bir ana öğünle, bir ekstra seçebilirler. Ekstralar ya öğünler arasında ya da öğünlerle birlikte yenmelidir. Erkekler, her gün için bir kahvaltı, bir ana öğün, ve bir hafif veya ana öğünle en fazla üç ekstra seçebilirler.

KAHVALTI ÖNERİLERİ

İki kibrit kutusu büyüklüğünde yarım yağlı peynir, 2 dilim kepekli ekmek, 1-2 domates veya greyfurt ya da 1 portakal, şekersiz çay.

1 haşlanmış yumurta, 2 – 3 tane zeytin, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yarım yağlı peynir, 1 – 2 domates, 2 dilim kepekli ekmek, şekersiz çay.

1 fincan yarım yağlı veya yağsız sütle 3 – 4 kaşık yulaf gevreği, 1 portakal veya greyfurt.

1 peynirli tost, 1 su bardağı taze portakal veya greyfurt suyu.

ÖĞLE VE AKŞAM

Aşağıdaki yemeklerden her birinin yanında, sınırsız sebze (patates hariç) veya yağsız salata tercih edebilirsiniz.

2 dilim kepekli ekmek, 2 köfte kadar (60 gram) et (tavuk, hindi, balık, dana) veya peynir, 2 – 3 adet havuç veya domates, marul, ayran.
1 simit, iki kibrit kutusu kadar peynir, 1 meyve, şekersiz çay.

Tavuk ızgara, 4 kaşık zeytinyağlı sebze, salata, ayran.
2 tane etli biber dolma, 4 kaşık zeytinyağlı barbunya, 1 dilim ekmek, yağsız salata, yarım kase yoğurt.
8 yemek kaşığı kuru fasulye, 4 yemek kaşığı pilav, cacık, 1 meyve.

2 küçük kepçe mantı, kase yoğurt, yağsız salata, 1 meyve.

1 karnıyarık (fırında), 4 yemek kaşığı pilav, yağsız salata, yoğurt.

EKSTRALAR

2 cm kalınlığında bir dilim kek.
Reçelli 1 dilim tost ekmeği.
3 sade bisküvi.
25 gram kuru meyve.
1 küçük kase yoğurt.
1/2 gofret
1 küçük kadeh şarap
1 bardak bira.
(Roche Diyet Önerileri broşüründen alınmıştır.)

Doktora sormadan ilaç almayın!

Sokak tezgahlarına kadar düşen onlarca zayıflama ilacına karşılık Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı gerçek zayıflama ilaçlarının sayısı sadece iki. Doktor kontrolünde satılan iki ilacın özellikleri şöyle:

1 – ORLISTAT: Dünyada 12 milyon kişi tarafından kullanılan Obeziteyi ve ona bağlı riskleri (diyabet, hipertansiyon) tedavi ediyor. Diyete göre yüzde 70 daha etkin kilo kaybı sağlıyor.

2 – SIBUTRAMIN: Açlık sinyallerinin oluştuğu beyine etki eden Sibutramin, doyma hissini artırıyor. Hastaların kilo kaybetmesini ve daha düşük bir kiloda, enerji dengelerini korumalarını sağlayan ilaç, bazı hastalarda kan basıncını yükseltiyor.