Ana Çocuk SağlığıHABERLER

KADINDA HAMİLE KALAMAMA NEDENLERİ

Çiftin bir yıl süresince korunmasına rağmen çocuklarının olmaması kısırlık olarak değerlendirilmekte.

Çiftin bir yıl süresince korunmasına rağmen çocuklarının olmaması kısırlık olarak değerlendirilmekte. . Çocuk sahibi olmak aslında çok sağlıklı çiftlerde bile kolay olmayan bir durum. . Problem çiftlerin herhangibirinde de olabilir ikisindede. Şimdi ilk önce kadının doğum yapamama nedenlerini 4 gruba ayıracağız:

1. ERKEK FAKTÖRÜ
2. KADIN FAKTÖRÜ
3. ANTİSPERM VE ANTİBODİES FAKTÖRÜ (Eşler arasındaki Uygunsuzluk)
4. İZAH EDİLEMİYEN INFERTILITE

Şimdi kadında oluşan ve doğum yapamamaya neden olan sorunlardan bahsedeceğiz. Daha sonra da erkeğin sorunlarını. .

Kadınlarda en çok rastlanan nedenler

YUMURTLAMA BOZUKLUKLARI

Ovulasyon bozukluğu yumurtlamanın olmaması veya düzensiz ve seyrek olasıdır. Kadınlarda yumurtlama bozukluğundan şüphelenen doktor hastadan bir kaç ay boyunca ateş ölçme yoluyla ve ultrasonoğrafi ile grafik isterler. Bunula adetin uzunluğunu yumurtlama zamanını ve sıklığını öğrenmeye çalışırlar. Bu bozukluklarda genelde ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Doktor troid bezini de kontrol edip sorun olmadığını gördüğü takdirde yumurtanın olgunlaşmasını doğrudan ilaçla teşvik eder. Klomifen gibi bir takım maddelerle yumurtlama uyarılması yapılır . Yumurtalıklarr aşırı uyarıldığından birden fazla yumurtanın olgunlaşmasıda gündeme geldiğinden çoğul gebelik ihtimalide ortaya çıkmaktadır. Bu tedavide her kadının vücut yapısı değişik olduğundan ilaca vereceği cevaplar da değişik olmaktadır. İlacın az yada çok gelmesi ihtimaline karşı bu ilaç kullanılmaya başlandığında o dönemde herğün veya dokturun öngördüğü ölçüde ultrason tedavisine gerek olmaktadır. Yumurtalıklar klomifen tedavisine hiç cevap vermedikleri takdirde humangonadotropinle veya releasing faktörlerle (hormon pompaları) uyarma yöntemi gündeme gelir.

. Bilgisayarla yönlendirilen bu daimi enfüzyonlar vücutta taşınır ve yan etkileri yoktur. Ayrıca beyindeki hormon yönlendirmenin düzgün çalışmadığında ve düzensiz salgılandığında bunlar oldukça mantıklı yöntemlerdir.

SARI CİSİM HORMONU YETMEZLİĞİ

Bu hormon adet döneminin ikinci yarısında üretilir ve yumurtlamadan sonra boş olan yumurtacıktan oluşur. Bo hormon progestronu üretir progestronda yumurtanın döllenmeden sonra rahime yerleşmesini sağlar. Adet bozuklukları olan kadınlarda bu dönem ya çok kısa yada çok uzundur. . Bir döllenme söz konusu olduğunda rahim gebeliğe yeterince hazır değildir. . Böyle durumlarda sarı cisim hormonlarına hormon iğneleriyle ve suni gestajen ile destek verilir.

TÜPLERİN HASARLI VEYA TIKALI OLMASI :

Yumurtalık kanalları olan fallop tüplerinin kısmen yada tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engeller ve hamileliği imkansız kılarTüplerdeki bu hasarlar enfeksiyonlardan,endometriozisden önceden geçirilmiş ameliyatlardan dolayı gibi birçok nedenden dolayı olabilir. Ayrıca kadında tüplere zarar veren iltihaplanmalar cinsel yolla bulaşan hastslıklar ve rahim içi araç kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir. Genelde laparoskopik cerrahi ile düzenleme yapılabilir. Netice alınmazsa tüp bebek yöntemine başvurulur.

PROLAKTİN HORMONU FAZLA MİKTARDA OLMASI

Çocuk sahibi olamıyan her beş kadından birinde prolaktin hormonunun miktarı yüksek çıkar. Prolaktin hormonu hipofiz bezinde üretilir. ve normalde hamilelik döneminde en fazla düzeye çıkar. “Yüksek prolaktin miktarı yumurtaların gelişmesini ve yumurtlamayı yavaşlatır. Böyle olmesı emzirme dönemi için yararlıdır. . Fakat çocuk isteyen hastalar için bu önemli bir sorundur. Çünkü hamile kalmak için olgunlaşmış yumurtanın döllenmesi şarttır. Yüksek prolaktinin sebebi hiçbir zaman bulunamamıştır. Stres ve ilaç kullanımı olabilir. Kimi zaman beyindeki iyi huylu bir tümör. prolaktinin aşırı derecede üretilmesine neden olabilir. İlaçlarla bu durum dengelenebilinir. Genelde gece yatarken alınan işlaçlarla tedavi yoluna gidilir. Çünkü. Prolaktin özellikle geceleri vücut tarafından üretilir.

FAZLA ANDROJEN ÜRETİMİ (HİPERANDROJEN)

Bir kadının kanında erkek cinsel hormonları bulunduğu taktirde doktor hiperandrojenden söz eder. Bu hormon kadında folekül yapıcı hormonları FSH etkilerini kısıtlar. FSH hormonu hipofiz bezinde üretilir ve yumurtalıkların ilk adet yarısında yumurtalamalarını sağlar. Hiperandrojen hormonu böbrek üstü bezlerinin salgısında olan bozukluklar nedeni ile ortaya çıkar. Kortizonla tedavi edilirler. Kısırlık tedavisinde Kortizon en az miktarlarda organizmayı etkiliyecek şekilde uygulanır. Hormon seviyesi sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. .