İŞLENMİŞ KARBONHİDRATLARA DİKKAT

İşlenmiş karbonhidratlı yiyeceklerin, gençlerde sivilce ve bir çeşit cilt hastalığı akne nedeni olabildiği saptandı.

Colorado State Üniversitesi uzmanlarından Dr. Loren Cordain, saf hale getirilen karbonhidratın vücutta ciddi oranda birçok reaksiyonu serbest hale getirebildiğini, bunun da akneye neden olan bakterilerin üremesini hızlandırabildiğini açıkladı.

18 yaşın altında 60 genç erkek denek üzerinde yapılacak yeni araştırmada, düşük oranda karbonhidratla beslenecek deneklerde ne tür etki meydana geleceği gözlenecek. Düşük oranda karbonhidratın sivilce ve akne üzerinde etkisinin belirlenmesi halinde, ilk kez bu konuda bir önlem alınabileceği bildirildi. Akne ve sivilce hastalığının, gelişmekte olan ülkelerde gençleri aşırı derecede rahatsız ettiği belirtiliyor.

Yiyeceklerin çok az oranda işlendiği Yeni Gine ve Kitave adalarında yaygın olarak görülen sivilce ve akne hastalığının ise neden kaynaklandığının anlaşılamadığına işaret ediliyor. Dr. Cordian, Alaska’da yaşayan insanlarda sivilce ve akne hastalığının, bu insanların Batı usulü beslenmeye geçmeleriyle başladığını kaydediyor. New Scientist adlı dergide yer alan araştırma raporunda, sivilce ve aknenin sadece beslenmeden kaynaklanmadığı, diyet yapanlarda da görülebildiği belirtildi.