İKİNCİ KEZ HIV KAPILABİLİR Mİ?

Bir hastanın ikinci kez HIV kaptığı nadir bir vaka saptandı. Doktorlar, hastanın doğal bağışıklık sisteminin virüsü birden fazla kez almasını önleyeceğini varsayıyorlardı.

Korunmak şart

İsviçreli doktorlar ise 1998’de AIDS virüsü kapmış 38 yaşındaki bir hastanın, iki sene sonra korunmasız cinsel ilişki sonucu virüsün bir başka türünü kaptığını saptadıklarını bildirdiler.

Cenevre Üniversitesi’nden Bernard Hirschel, New England Journal of Medicine’de yayınlanan makalede, olayı nasıl saptadıklarını anlattı. Hirschel, hastanın AIDS ilaç araştırmalarına katılmak için başvurduğunu ve 2 yıldan fazla bir süre başarıyla tedavi edildiğini bildirdi. Hirschel, daha sonra hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için deneysel aşı yapılmasından sonra ilaçların kesildiğini anlattı. Ancak, Nisan 2001’de hastadaki virüs seviyesinin birden fırladığı görüldü ve buna vücuda virüsün yeni bir türünün girmesinin yol açtığı saptandı.

Bilim adamları, bu durumun AIDS aşısının geliştirilmesi çalışmaları üzerinde etkisi olacağını belirterek, aynı zamanda HIV almış kişiler arasındaki cinsel ilişkide de korunmanın önemini gösterdiğini söylediler.