Genel SağlıkHABERLER

HIZLI VE SAĞLIKLI BESLENME

Dondurulmuş yiyeceklerden etsiz yemeklere kadar birçok yemek seçeneği kısa süre içinde yemek hazırlığı yapmanıza yardımcı olur. Böylece hem zamandan kazanırsınız hem de kısa sürede hazırlanan kalorili yiyeceklerden uzak durmuş olursunuz.

1. Dondurulmuş gıdalar

Dondurulmuş sebzeler zaman kazanmak için en uygun besinlerdendir. Sağlıklı şekilde beslenmek istiyorsanız donmuş sebzelerin sossuz olanlarını seçmelisiniz. Bunun için dondurulmuş sebze alırken etiketlerini okumalısınız. Özellikle doymuş yağ oranı 4 gram’dan az olan ve 400-600 mg’den az sodyum içerenleri tercih etmelisiniz.

2. Porsiyonları önceden ayarlayın

Pişmemiş tavuk, balık ya da etlerinizi marketten geldikten sonra yiyebileceğiniz kadar paketleyip dondurucuya koyun.

3. Bir kere pişirin, iki kere yiyin

Yemek pişirdiğinizde biraz fazla miktarda hazırlamaya özen gösterin. Böylece fazla olan kısmı dondurucuya koyabilir ve bir dahaki sefere ısıtıp, yiyebilirsiniz.

4. Yumurtayı ana yemek yapın

Yumurta hazırlaması kolay ve hızlı bir besindir. Bu nedenle yumurtayı ana yemek olarak kullanabilirsiniz. Örneğin peynirli bir omlet yapabilirsiniz. Bir tam yumurta ve iki yumurta beyazını pişirebilirsiniz. İki yumurta beyazı bir yumurtanın kolesterolüne eşittir.

5. Etsiz yemek hazırlayın

Akşam yemeğinde mutlaka et ya da et türü bir yemek yemek şart değil. Donmuş sebze, az yağlı peynir ile pişirilmiş fırında patates de iyi bir akşam yemeği olabilir. Patatesi mikrodalgada ya da fırında kolayca pişirebilirsiniz.