Genel SağlıkHABERLER

HİPERAKTİF ÇOCUKLARIN EĞİTİM

Hiperaktif çocukların kazalara çok eğilimli oldukları belirtilerek, aileler dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Hiperaktivitenin kelime anlamının “aşırı hareketlilik” olduğuna dikkati çeken SSK Erzurum Bölge Hastanesi Asabiye Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, her çocuk için hiperaktif tanımlaması yapılmasının doğru olmadığını, hiperaktif çocukların hareketlerinin, keyfi ve amaçsız olduğunu söyledi.

Hiperaktif çocukların çevreye karşı olan tepkilerini, dürtülerini kontrol altına alamadığını, başıboş bir hareketlilik sergilediklerini anlatan Dr. Yavuz, “Sınırlayıcı ve dikkatlerini yoğunlaştırmayı gerektiren ortamlarda, hareketlilikleri daha da artar. Aile ve öğretmenleri tarafından kavgacı, doyumsuz, sabırsız, yerinde duramayan ve çok konuşan çocuklar olarak tanımlanırlar” dedi.

Hiperaktivitenin, erkek çocuklarda daha çok görüldüğüne işaret eden Dr. Yavuz, “Hiperaktivitenin belirtileri, genelde 3-5 yaşlarında ortaya çıkar. Alkolik, depresif ve hiperaktif anne ve babaların çocuklarında daha sık görülür” diye konuştu.

Tedaviyi aileler de yapabilir

Hiperaktif tanısı konulan çocukların ailelerinin konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarından ötürü endişe ve korkuya kapıldıklarını kaydeden Dr. Mehmet Yavuz, şunları söyledi:

“Bu çocuklar, deneyimli psikolog ve uzman doktorlar tarafından değerlendirilmelidir. Hem davranış terapisi, hem de ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Psikolojik tedaviyi aileler de yapabilir. Bunun için bazı sınırlar, belirgin olmalı. Çocuğa, söylenen şeyleri yapmadığı takdirde ne sonuçlar olabileceğinin anlatılması gerekir. Örneğin, ‘yemeğini yersen seni ödüllendiririm’ veya ‘yemeğini yemezsen seni cezalandırırım’ denmeli.”

Kendiliğinden ortadan kalkabilir

Hiperaktivitenin tedavi edilmemesi halinde, adölesan (buluğ çağı) döneminde, çocuğun dürtülerini baskı altına alabilmesiyle kendiliğinden geçebileceğini anlatan Dr. Mehmet Yavuz, “Ancak, çocuk, dürtülerini baskı altına alamazsa, hiperaktiviteden kurtulamaz. İleride, küçük motor becerilerde (düğme ilikleme, ayakkabı bağlama, dantel örme vs.) beceriksizlik ya da sakarlık olabilir. Sosyal iletişim kurmakta zorlanabilirler. Kavgacı, titiz kişiler olduklarından; toplum tarafından dışlanabilir. Zeka düzeyleri normal olmasına rağmen, dikkat eksikliği nedeniyle, okul notları düşük olur. Hiperaktif çocuklar, kazalara çok eğilimlidirler. Dürtülerini kontrol edemediklerinden yolun karşısına geçeceklerse, arabanın gelmesi onlar için bir şey ifade etmez. Farkında olmadan yola çıkabilirler. Bu nedenle, hiperaktif çocuklarda kaza yoğunluğu artar. Onları bu kazalara karşı korumak gerekir” diye konuştu.