Genel SağlıkHABERLER

“EVDE BAKIM HEMŞİRELİĞİ” İLE 250 BİN EVİN KAPISI ÇALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sosyal Doku Projeleri’ kapsamında hayata geçirdiği “Evde Bakım Hemşireliği” ile, dışarı çıkamayan onbinlerce hastaya, evinde bireysel tedavi ve bakım hizmeti veriliyor.

SAĞLIK A.Ş.’ye bağlı Evde Bakım Hemşireliği ünitesi, ilçelerde ev ev dolaşarak evinde bakıma muhtaç kişileri tespit ediyor, ardından tıbbi ve fiziki bakımlarını gerçekleştiriyor. Hastayı yaşadığı ortamda değerlendiren, ihtiyaçlarını belirleyen, bireysel tedavi ve bakımını da bu doğrultuda yapan çalışma hasta ve ailesiyle birebir ilişki içinde sürüyor. Programdan yararlanabilmek için, hastanın gerçekten evde yaşamak zorunda olması veya evden ayrılması için bir yardımcı araç ya da kişinin desteğine ihtiyaç duyması ve hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.

‘Evde Bakım Hemşireliği Ünitesi’, 24 Temmuz 2002’den Ekim ayı ortasına kadar İstanbul’un 6 ilçesinde (Zeytinburnu, Kâğıthane, Bağcılar, Fatih, Pendik, Kadıköy) 249 bin 762 haneye ulaşmış, 41 bin 557 hanede sağlık problemi tesbit etmiş ve bunlardan hiçbir sosyal güvencesi olmayan 6.752 kişiyi bakıma almış, yatağa bağımlı olanlardan 2.159 kişiye ise evde bakmaktadır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık Daire Başkanı Ahmet Zeki Şengil, gezici ekipler sayesinde hasta bulunan evlerin tespit edildiğini belirten Şengil, en geç üç gün içinde hastaya doktor ve hemşire ‘göndererek ne gerekiyorsa yaptıklarını ifade etti.

Evde Bakım Hizmetleri:

– Hemşirelik bakımı
– Fizyoterapi
– Psikoterapi
– Ağrı yönetimi
– Diyaliz
– Laboratuar
– Aile hekimliği
– Hekim hizmetleri
– Solunum terapisi
– Kemoterapi
– Metabolik hastalıkların yönetimi
– Mobil radyoloji /görüntüleme
– Check-up
– Bakıcılık hizmetleri

Diğer Bakım Hizmetleri:

– Oksijen terapi ve izleme
– Sıvı tedavisi
– Postoperatif bakım
– Solunum cihazına bağlı hastalar
– Kateter uygulama ve bakım
– Stoma bakımı
– Yara bakımı
– Sağlık ve hasta eğitimi.
Kaynak: İBB