Genel SağlıkHABERLER

YAPAY KASLI ELDİVEN

Bilim adamları, felçli ya da ameliyattan sonra elini kullanamayanlar için, içinde yapay kas olan eldiven geliştirdi.

Eldivenin içindeki yapay kasların, hastaların hareketlerini destekleyeceğini belirten uzmanlar, buna benzer yardımcı protezleri ileride bacak gibi başka uzuvlar için de geliştirmeyi planlıyor.

“Science” dergisinde yayımlanan habere göre, Avustralya Wollongong Üniversitesi bilim adamlarınca geliştirilen ve patenti alınan eldiven, felçli ya da elinden ameliyat olan hastaların iyileşmelerini hızlandıracak.

Eldivenin içindeki yapay kasların, hastaların hareketlerini destekleyeceği kaydedilen haberde, çeşitli tuzları içeren bir sıvının geliştirilmesi sayesinde, yapay kasların bundan önce geliştirilenlerden binlerce kat daha işlevsel olduğu belirtildi.

Bilim adamları, bu sıvı sayesinde 3 yıl içinde çok gelişmiş yapay kaslı protezler üretebileceklerini kaydederek, yapay kasların çalışma hızının ve kullanım süresinin önemli ölçüde artırıldığını ifade etti.

Hastaların şimdiye kadar rehabilitasyon sırasında sadece ağır mekanik araçlar kullanabildiği kaydedilen haberde, bu eldivenin kullanımının çok daha rahat olduğu kaydedildi.