Genel SağlıkHABERLER

HERŞEY KADINLARIMIZ İÇİN

BİLİNÇLİ ANNELER VE ANNE ADAYLARI İÇİN İLK ADIM BİNGÖL’DE ATILIYOR

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV), “Sadece Benim İçin” sosyal sorumluluk projesi ile halkı ve sağlık çalışanlarını daha bilgili ve bilinçli olmaya davet ediyor. İlk adımının Bingöl’ de atılacağı proje ulusal düzeyde de halkı bilinçlendirecek.

Anneler ve anne adaylarının daha bilinçli olmaları için Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV), “Sadece Benim İçin” isimli sosyal sorumluluk projesini başlatıyor. İlk adım 22–23 Ağustos 2008 tarihlerinde Bingöl’de eğitim ve tarama çalışması ile atılıyor. Proje kapsamında Türkiye’ nin en önemli jinekologları Bingöl’ de anneler ve anne adaylarını bilgilendirecek.

Kadın sağlığı için gebelik ve doğum süreci ile rahim ağzı kanseri önemine dikkat çeken proje, bu konularda bilinçli toplum yaratmayı amaçlıyor. TAJEV, Sağlıklı ve mutlu yarınlar için gebelik ve doğum sürecinde düzenli olarak kontrol olmanın ve bilinçli bir süreç geçirmenin önemini bir kez daha hatırlatıyor. Bu konuda önemli bir adım olan proje, anne ve anne adayları bilgilendirdiği gibi sağlık taramalarıyla da var olan sağlık problemlerinin belirlenmesinde de örnek bir çalışma teşkil ediyor.

TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, projenin ulusal açıdan çok önemli olduğuna dikkat çekiyor: “Sadece Benim İçin” projesi yalnızca Bingöl için değil tüm Türkiye için büyük önem taşıyor. Bingöl’de düzenlenecek olan seminer ve tarama çalışması, Türkiye’de yaşanan bebek ve anne ölümlerinin, sağlıksız bebek gelişiminin önüne geçmeyi hedefliyor.

ERKEN TEŞHİS KADINLARIMIZIN HAYATINI KURTARIYOR

Ünlü, projenin sadece anne ve çocuk sağlığına değinmekle kalmadığını kadınlar için çok önemli olan rahim ağzı kanseriyle ilgili de bir çalışma olduğundan bahsediyor: “Sadece Benim İçin projesinin, diğer bir amacı da rahim ağzı kanseri konusunda kadınları bilinçli olmaları konusunda uyarması ve erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekmesi. Dünyada kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olan ve her 10 kadından 5’inin hayatının bir döneminde karşılaştığı virüsten korunmak mümkün olduğu gibi erken teşhisle de hayat kurtarılıyor. Bu nedenle kadınların bu konuda bilinçli olmaları büyük önem taşıyor.”

Sağlık çalışanları ve halka yönelik olmak üzere iki bölümden oluşan projede, 22 Ağustos Cuma günü Bingöl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan seminer ile Bingöl ve çevre illerdeki hekimler, ebeler ve diğer sağlık çalışanlarının konu ile bilgilendirilmesinin yanı sıra, öğleden sonra yapılacak olan halka yönelik oturumlarla da toplum sağlığında önemli yeri olan iki konu ayrıntılı bir şekilde anlatılacak ve halkın sorularına yanıt aranacak. 23 Ağustos Cumartesi günü ise yapılacak olan tarama çalışmasıyla Bingöllü kadınlar kontrolden geçirilip, var olan problemleri ortaya konacak ve tedavi yolları aktarılacak. Projeye sadece Bingöl’den değil çevre illerden hekimlerin ve halkın katılımı projenin etkinliğini daha da arttıracak.