Genel SağlıkHABERLER

ASPİRİN KULLANIYOR YA DA SONBAHARDA HAMİLE KALMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ GRİP AŞISINI SAKIN ATLAMAYIN!

“Amerika’da her yıl 200.000 kişinin hastaneye yatırılmasına, 36.000 kişinin de ölümüne neden olan grip virüsü en çok sonbaharda kendini gösteriyor. Sonbaharda hamile kalmayı düşünenler, gençler ve 65 yaş üstü erişkinler, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlar, uzun süreden beri aspirin kullananların vs. sonbahara yaklaştığımız bu dönemde mutlaka grip aşısı olamaları gerekiyor.”

Grip(İnfluenza), ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen ciddi bir viral solunum sistemi hastalığıdır. Fakat üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileriyle başladığı ve çoğunlukla daha hafif bir tablo olan nezle ile karıştırıldığı için, toplumca yeteri kadar önemsenmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 200. 000 kişinin hastaneye yatırılmasına, 36. 000 kişinin ölümüne neden olmaktadır. Benzer oranlar bir çok ülke için geçerli olup, bazen ciddi salgınlarla toplumu önemli ölçüde etkileyebilmektedir.

Hastalık ateş, kas ağrıları, başağrısı, halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı-akması ile başlar. Normal seyrinde 3-7 günde iyileşir. Fakat yaşlı, çocuk ve direnci kıran ek hastalığı olanlarda daha ciddi tablolara dönüşür. Sinüzit, zatürree, orta kulak iltihabı veya tüm vücuda yayılması ile kalp dokularının bile iltihaplanabileceği ciddi tablolara dönüşebilir. Ayrıca şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kronik akciğer hastalığı olanlarda, bu hastalıları alevlendirip, kötüleştirebilir. Hastalık en çok küçük çocuk ve yaşlılarda ağır seyreder.

Hastalık solunum yoluyla, virüsle kirlenmiş malzeme veya kirli ellerle bulaşır. Bu nedenle hastalığın yayılmasını önlemek için ilk yol genel hijyen koşullarına uymaktır. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınılması, el temizliğine dikkat edilmesi ve mümkün olduğunca tabak, bardak gibi malzemeleri ortak kullanmamak çok önemlidir.

Hastalığın toplumda yayılmasını önlemek ve risk grubu olarak adlandırılan insanları korumak için her yıl grip aşısı yapılması önerilmektedir. Grip aşısınının önerildiği gruplar:

1-) 6 ay- 18 yaş arası çocuklar ve gençler

2-) Kronik akciğer hastalığı olanlar (Kronik Bronşit, Astım vb.)

3-) Bütün kalp damar hastaları (Yalnızca Hipertansiyonu olan hastalarda mutlak zorunlu değildir)

4-) Kronik böbrek, karaciğer hastalığı ve şeker gibi metabolik hastalığı olanlar

5-) Vücudu savunma sistemini zayıflatan kortizon veya immunsupresif denilen ilaçları kullananlar

6-) AIDS, kanser gibi vücudu direncini düşüren hastalığı olanlar

7-) Solunum sistemi çalışmasını bozan akciğer dışı hastalığı olanlar (Omurilik felçlileri, kas ve sinir sistemi hastalığı olanlar)

😎 Uzun süreden beri Aspirin kullananlar

9-) Huzurevi ve bakımevlerinde kalanlar

10-) Grip sezonu(sonbahar ve kış) hamile kalma olasılığı olanlar

11-) 65 yaş üstü erişkinler

12-) Sağlık personeli ve itfaiye polis gibi önemli, yaygın kamu hizmeti yapanlar

Liste her geçen gün genişlemekte ve toplumda korunma amacıyla nüfusun kalabalık olduğu yarlarde neredeyse toplumun tümünü aşılamaya doğru bir gidiş olduğu gözlenmektedir.

Gebelerde ilk 3 aydan sonra gerekli görülürse aşı yapılabilmektedir. Çocuklarda da 6 aydan itibaren yapılabilmektedir. Piyasada ölü virüslerle yapılan ‘Split, inaktif’ denilen aşı yaygındır ve güvenle yapılabilir. Zayıflatılmış virüslerle yapılan aşılar ise doktora danışılmadan yapılmamalıdır. Bu aşılar bazı gruplara yapılmamaktadır.

Aşı sağlıklı insanlarda grip oluşumunu % 70-90 oranında önler. Kuş gribi olarak bilinen Avian İnfluenzaya karşı koruyuculuğu yoktur. Aşının çoğunlukla hafif seyreden 1-2 gün süren yan etkileri görülebilir. Bunlar ateş, halsizlik, titreme, yorgunluk, başağrısı ve aşı yapılan yerde bölgesel şişlik kızarıklık gibi reaksiyonlardır. Nadiren ciddi yan etkiler olur.

Aşı, her yıl dünya sağlık örgütü ve bulaşıcı hastalıklar komisyonunun önerilerine göre bölgesel olarak hazırlanır. Bu nedenle her yıl yeniden olmak gerekir. Eylül- Aralık ayları arasında tek doz aşı yeterlidir. Çocuklarda 9 yaşına kadar olan grupta 1 ay sonra ikinci doz aşı yapılması önerilmektedir. Aşını koruyuculuğu ortalama 10 gün sonra başlar ve 3 hafta sonra koruyucu etkisi en üst düzeye ulaşır.

Griple mücadelede en önemli adım hastalığı önemsemek ve tanımaktır. Tüm toplumu etkileyecek epidemi dediğimiz yaygınlaşma korunma yöntemleri ve aşı ile önlenebilmektedir. Aksi durumda, daha önceki yıllarda görülen ve büyük ölüm oranıyla seyreden salgınlar olabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dr. Bülent Yardımcı
İç Hastalıkları Uzmanı