Genel SağlıkHABERLER

HİNDİSTAN CEVİZİ TOPLAYIP, BATERİ ÇALARAK BEL AĞRILARINIZDAN KURTULUN…

Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Uz. Dr. Rıza Nejat, animasyonlu egzersizin önemi ile ilgili bilgi verdi.

Spot: Yeni geliştirilmiş IREX interaktif sistem ile fizik tedaviler daha eğlenceli hale getirildi.

IREX interaktif sistemi, sinema sisteminden yararlanılarak hastalara daha yenilikçi, görsel ve eğlenceli bir rehabilitasyon programı sunmak için tasarlanmıştır.

Yeni geliştirilmiş olan bu sistem, Türkiye’de ilk defa Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde uygulanmaya başlanmıştır.

TEDAVİ SÜRESİNDE MOTİVASYONUN DÜŞMEMESİ İÇİN…

Fizik tedavide özellikle rehabilitasyon, uzun süreli ve hastalar için zor bir süreçtir. Bununla birlikte sıkıcı ve motivasyon bozucudur. Rehabilitasyon gören hastalar arasında çocukların da olduğunu göz önünde bulundurulursa, tedavi süresince hasta, motivasyon ve odaklama zorluğu yaşayabilir. Bu da rehabilitasyonun yavaş ilerlemesine neden olur.

IREX İNTERAKTİF SİSTEMLERİNDE rehabilitasyon programı, hastaların rahatsızlıkları ve yaş grupları göz önünde bulundurularak hazırlanır. Kişi profiline uygun görseller ve eğlenceli aktiviteler seçilir Örneğin; kollar çalıştırılmak isteniyorsa voleybol, bacak egzersizleri yapılması gerekiyorsa bazı danslar, gövde egzersizleri gerekiyorsa hindistan cevizi toplama gibi oyunlar oynanır.

BATERİ ÇALIP, SNOWBOARD’A BİNİN…

Bunların dışında kondüsyon için dalma ya da bateri çalma, denge koordinasyonu için snowboard IREX interaktif sisteminde mevcuttur. Bu tarz eğlenceli oyunlar oynayarak egzersiz yapmak, hastayı görsel olarak motive eder.

Bu programın hasta üzerinde motivasyon ve Biofeedback (geri bildirim) etkisi büyüktür. Programın zorluk düzeyi arttıkça ve hasta yapabildiğini algıladıkça, katılımı artar ve hastanın morali düzelir.

SANAL FİZYOTERAPİST

Ayrıca bu programın bir başka özelliği de sanal fizyoterapist uygulamasıdır. IREX interaktif sisteminde bulunan sanal fizyoterapist, hastanın yapması gereken egzersizleri ekran başında adım adım göstererek bir sonraki egzersiz fazı için hazırlar.