HEPATİT C VİRÜSÜNÜN ÇOĞALMASI DURDURULDU

Hepatit C hastalığına karşı geliştirilen bir madde, virüsün çoğalmasını durdurdu.

Kanada’daki Boehringer Ingelheim ilaç firmasında görevli Daniel Lamarre, yeni ilacın deneye katılan hastalardaki virüs konsantrasyonunu 100 ila 1000 kat azalttığını kaydetti.

Nature dergisinin internet sayfasında yayımlanan habere göre, 8 hastaya yeni ilaçtan 2 gün süreyle 4’er doz verildi. İlacın etkisinin 2 gün içinde tüm hastalarda görüldüğünü belirten bilim adamları, hastaların kanındaki Hepatit C virüs sayısının önemli ölçüde azaldığını ve herhangi bir yan etkinin görülmediğini kaydettiler. BILN 2061 adındaki madde, Hepatit C virüsünün çoğalmak için ihtiyaç duyduğu NS3 proteaz enziminin işlevini engelliyor.

Bilim adamları, bütün Hepatit C virüs tiplerinin bu enzime ihtiyaç duyduğunu belirttiler.

Lamarre ve ekibinin yaptığı deneye, Hepatit C virüsü Genotip 1 bulaşmış hastalar katıldı. Yapılan araştırmaların, ilacın diğer 5 tipe karşı da etkili olduğunu gösterdiğini söyleyen Lamarre, BILN 2061’in daha uzun süreli kullanılıp kullanılamayacağının araştırılacağını kaydetti.

Hepatit C virüsü kronik karaciğer hastalığına ve kansere neden olabiliyor. Dünyada yaklaşık 170 milyon kişinin Hepatit C virüsü taşıdığı tahmin ediliyor.