HASTALARA İNTERNET BAĞIMLILIĞI TEŞHİSİ

Teknoloji geliştikçe yeni moda hastalıkları ortaya çıkıyor. Amerika’da her 10 kişiden 6’sı internet bağımlısı. Bazıları tedavi için psikiyatri kliniklerine başvuruyor

ABD’de sayıları 189 milyona yaklaşan internet kullanıcılarının 10’da 6’sının alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı kadar yıkıcı derecede internet bağımlısı haline geldikleri ve bu durumdaki bazı Amerikalıların tedavi için psikiyatri kliniklerine başvurdukları bildirildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York’ta ‘Internet/Bilgisayar Bağımlılık Hizmetleri’ adı altında bir klinik işleten psikiyatr Hilarie Cash, hastalarının bazılarını ‘onlinekolik’ olarak tanımlarken, bazı hastalarına ise internet bağımlılığı teşhisi koyuyor.

Buna karşın bazı uzmanların aşırı internet kullanımının klasik akıl hastalıkları ile aynı kefeye konulmasına karşı çıktıklarını belirten gazete, bu uzmanların söz konusu bağımlılığın bir moda hastalık olduğunu ileri sürdüklerini kaydediyor. İnternet bağımlılığı teşhisine destek veren uzmanlar ise saplantılı internet kullanıcılarının sanal ortamda kumar ya da pornografi bağımlısı haline de gelebildiklerini ifade ediyorlar.

İnternet bağımlılarının sörf yaparak, hisse senetleri takibi yaparak ya da sohbet ederek her gün saatler boyunca internette vakit harcadıklarını kaydeden uzmanlar, internete aşırı bağımlı olanların bunalıma da girebildiklerini ifade ediyorlar.

-ZORA SOKUYOR MU-

İnternet bağımlılığında internette geçirilen sürenin miktarından ziyade bu sürenin evliliği zora sokup sokmadığının, kullanıcının işini kaybetmesine yol açıp açmadığının, onu depresyona sokup toplumsal tecride itip itmediğinin ve bütün bunlara rağmen kullanıcının internet kullanımını durdurup durdurmadığının önemli olduğu belirtiliyor.

Haberde ayrıca, çok sayıda internet kullanıcısının bağımlılık düzeyinin artmasına rağmen psikatrinin hala bu durumu resmen bir hastalık olarak kabul etmediğini ve bu yüzden sigorta şirketlerinin internet bağımlılığının tedavisinden kaynaklanan masrafları ödemediği belirtiliyor.

-SANAL EŞ SANAL DUL-

Bu konuda ilk merkezin 1994 yılında Pennsylvania’nın Bradford şehrinde ”Online Bağımlılık Merkezi” adı altında kurulduğuna dikkat çeken gazete, bu merkezi kuran Dr. Kimberly S. Young’ın sanal eşlerinikaybeden ‘sanal dullar’ konusunda önde gelen bir araştırmacı olduğu yazdı. Gazete, Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Maressa Hecht Orzack’ın da 1996 yılında Massachusetts Belmont’da bulunan McLean Hastahanesi’nde bir Bilgisayar Bağımlılığı Çalışma Merkezi kurduğunu bildirdi.