RAMAZANLA BESLENME ALIŞKANLIĞIMIZ DEĞİŞİYOR

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Uzman Diyetisyeni Gülten Ünal, “Ramazan ayında özellikle kadınlar, farkında olmadan fazla yemek yiyor ve sonuçta şişmanladıkları zaman fazla yemek yediklerini kabullenmiyor” dedi.

Ramazan sofralarındaki geleneklerin, obez olma riskini beraberinde getirdiği belirtildi.

A.Ü Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü Uzman Diyetisyeni Ünal, Ramazan ayında beslenme alışkanlığı ve beraberinde gelen şişmanlık konusuna değindi. Özellikle oruç tutan kadınların önemli bir kısmının, Ramazanla birlikte, “Nasıl olsa az öğün yemek yiyeceğim, dolayısıyla kilo vermiş olacağım” şeklinde şartlandığını, ancak ay sonunda kendini daha fazla şişmanlamış olarak bulduğunu söyledi.

Bunun nedeninin, fazla yemek yemekten kaynaklandığını dile getiren Ünal, “Kişi, bütün gün aç durduktan sonra akşam fazla yemek yiyor. Sonra az öğün yediğini düşünüp, kendini rahat hissediyor. Bunun yanında kadınlarımız, sosyal hayatları fazla yoğun olmaması nedeniyle daha az hareket ediyor ve kolay şişmanlıyor” diye konuştu.

Kadınların büyük kısmının, şişmanlayınca bu duruma şaşırdığını, ancak kesinlikle fazla yemek yediğini kabul etmediğini anlatan Ünal, kadınların, fazla kilo almalarına yol açan nedenleri, yemek yeme unsurunun dışında aradıklarının kaydetti.

OBEZ OLMA RİSKİNİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Ramazanda, genellikle bol karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketildiğini belirten Ünal, gün boyunca süren açlığın ardından bu besinlerin kısa sürede tüketildiğini söyledi. Ünal, ramazanda öğün sayısının azaldığına, ancak sofralardaki besin çeşidinin arttığına işaret etti. Ünal, bu besinleri tüketen kişiler, yeterince hareket etmedikleri taktirde, alınan yüksek kalorilerin vücutta yağa dönüşmesiyle obezitenin kaçınılmaz olduğunu belirtti.