Genel SağlıkHABERLER

GÜNEŞ KREMLERİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Gerçekten ne kadar koruyorlar?

Koruma faktörleri ve krem fiyatları her yaz yükselirken, düzgün bir krem seçmek için uyanık olmak gerekiyor. Newsweek Türkiye’nin yeni sayısında yer alan habere göre, tedbiri elden bırakmayın.

Zira sadece beş güneş yanığı bile en tehlikeli deri kanseri melanomaya yakalanma riskini ikiye katlıyor. Ama reklâmların hepsine de kanmamak lazım. Üstelik sonbahara kadar FDA’den (ABD İlaç ve Gıda Dairesi) yeni bir düzenleme gelmeyecek. Bu yüzden hazırladığımız rehber, yanmanızı engelleyebilir.

Mucize ürün Ferulik asit: Soya fasulyesinden yapıldı. Size ve çevreye duyarlı, hem UVA (Ultraviyole A ışını) hem de UVB (Ultraviyole B ışını) ışınlarını tutuyor.

30 faktör UVB ışınlarının % 97’sini tutuyor. Daha yüksek faktöre (ve fiyata) gerek yok.

Faktör, ürünün sadece UVB ışınlarına karşı koruyuculuğunu belirtmek için kullanılır.

Güneş yanığı ve deri kanserlerinin çoğuna UVB sebep olur.

Ama UVA da deriye nüfuz eder, kırışıklık ve bazı deri kanserlerine neden olur.

Güneş kremleri, D vitaminini engeller. Ama birçok doktor D vitamini için somon, sardalye, yumurta veya besin takviyeleri gibi alternatif kaynaklar öneriyor.

Kremlerin raf ömrü üç sene. Ama yetişkinler iki saatte bir iki çorba kaşığı kadar güneş koruyucu sürmeli. Böylece bir kutu güneş koruyucu bir sezonda bitmeli.

Suya dayanıklı kremler havuza veya denize girdikten sonra 40 dakikada bir tekrar sürülmeli. Su geçirmez ürünler sizi 80 dakika koruyabilir.

Bunları biliyor muydunuz?

Kremlerin yüzde 40’ında bulunan retinol palmitat, farelerde melanoma riskinin artışıyla ilişkilendi. Bir diğer yaygın madde oxybenzone, alerjilere, hormon bozukluğu ve hücre hasarına yol açıyor.

Kaynaklar: Amerika Dermatoloji Akademisi, Amerikan Kanser Derneği, Hastalık Korunma ve Önleme Merkezleri (CDC), ConsumerReports.org, Deri Kanseri Derneği, ABD Gıda ve İlaç İdaresi