Genel SağlıkHABERLER

GÖRME ENGELLİLERDEN PERSONELE EĞİTİM

Adıyaman 82.Yıl Devlet Hastanesi, farklı bir uygulamaya ev sahipliği yaptı. İşitme engelli hasta ve hasta yakınlarına personelin nasıl iletişim kurmasıyla ilgili kurstan sonra bu defa da görme engelli hasta ve hasta yakınlarına nasıl davranılması, nasıl iletişim kurulmasıyla ilgili kurs verildi. Bu kursu da görme engelliler vererek, kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa onu anlattılar.

Hastane personelinin, görme engellilere nasıl davranması gerektiği konusunda, görme engelli eğitimciler tarafından eğitim verildi. Konuyla ilgili Baştabip Uzm.Dr.M.Murtaza Yetiş yaptığı açıklamada; “Bakanlığımızın hizmet kalite standartlarında ve 2010/79 sayılı Özürlü Kişilere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Sunumuna İlişkin Genelgelerinde belirtildiği üzere, özürlü vatandaşlarımızın hastanelere başvurularında pozitif ayrımcılık yapılması istenmiştir.

Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesi olarak yapılan fiziki çalışmalar ve personelin eğitilmesi çalışmalarını, engelli vatandaşlarımızı temsil eden sivil toplum kuruluşlarıyla değerlendirme toplantıları yapılmıştır.

GAP Görmeyenler Derneği temsilcilerinden gelen talep üzerine, personelimize bizzat görme engelli eğitimci Mehmet TUNÇ tarafından eğitim verilmiştir.Bu çalışma personelin görme engellilere nasıl davranacağını öğretmesi yanında empati yapma becerisi de kazandırmıştır.” dedi.