Genel SağlıkHABERLER

GEÇMEYEN AĞRILARINIZI AKUPUNKTURLA YENEBİLİRSİNİZ!

Ağrı, bedende “bir şeylerin yolunda gitmediğinin” en temel göstergelerinden biridir. Bu yüzden sadece ağrı kesiciler ile ağırya yaklaşmak, sorunun asıl kaynağını ortadan kaldırmadan bunun işaretini görmezden gelmeye çalışmak demektir. ART Tıp Merkezi Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Murat Unan, tamamen doğal olan ve ilaç kullanamayan özellikle hamileler, çocuklar ve yaşlılarda uygulanabilen bütünsel tedavinin nasıl uygulandığını anlatıyor.

Bedenimizdeki bütün hücreler, “temel madde” olarak adlandırdığımız bağ dokusun içinde yer almaktadır. Hücrelerimiz, bütün yaşamsal fonksiyonlarını bu ortam içinde gerçekleştirirler.

Dolayısıyla “temel maddenin” durumu hem bizim sağlık düzeyimizi belirler hem de burada biriken maddeler ağrının oluşmasına neden olur. Ayrıca bütün hücrelerimiz 500.000 km’lik bir sinir ağı sayesinde birbirleriyle iletişim içindedirler. Böylece bedenimizin herhangi bir yerinde oluşan bir hastalık buradan çok uzaktaki başka bir bölgeyi olumsuz etkileyebilir. Örneğin, herhangi bir operasyondan sonra, migren ağrıları veya sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabilir.

Bütünsel tedavi yöntemleri insanı hücre, organ veya sistemlerini ayrı ayrı değerlendirmek yerine, bir bütün olarak ele alan bir yaklaşımdır. Bütünsel tedaviler içinde uyguladığımız yöntemler, “temel maddenin” arındırılmasını ve vejetatif sinir sisteminin haberleşme özelliğini kullanarak etki gösterirler.

Bu bakış açısıyla bütünsel tedavi yöntemlerinde yarar görebilecek ağrılı şikayetlerden bazıları:

• Kas – eklem ağrıları

• Boyun, sırt ve bel ağrıları

• Fibromiyalji

• Spor yaralanmalarından sonra oluşan ağrılar

• Migren ve diğer baş ağrıları

• Romatizmal hastalıklar (Romatoid Artrit, Osteoartrit gibi)

Bütünsel tedavi bakış açısıyla merkezimizde ağrıyla seyreden şikayetler için çok yönlü bir program uyguluyoruz. Bu programları, herkesin kendi gereksinimlerine göre birlikte belirliyoruz:

– Nöralterapi ile ağrılı alanların ve noktaların kanlanmasını ve sinirsel iletimini yeniden düzenleyerek, ağrıya neden olabilecek bozucu alanları belirleyip, etkisiz hale getiriyoruz. Nöralterapi ile hücrelerin ve içinde yaşadıkları ortamın (“temel madde”) işlevlerini regüle ediyoruz.

– Akupunktur ile ağrılı noktaları uyararak düzenliyerek ve bedenin enerji dengesini (chi) yeniden kazanmasını sağlıyoruz.

– Ağrılı kas ve eklemler üzerinden elle yapılan uygulamalarla (manuelterapi) ağrının giderilmesine yardımcı oluyoruz

– Özel frekanslı manyetik alan ve biofoton uygulamalar ile hücreler arasındaki dengeye yardımcı oluyoruz.

– Uyarılmış oksijen tedavisi (singlet oxygene energy) ile bütün hücre ve dokuların canlanmasını sağlıyoruz.

– Ağrıyla birlikte oluşan (bazen de tam tersi) duygusal blokajlarından kurtulmaya yardımcı oluyoruz.