Genel SağlıkHABERLER

KAMU DİŞ HEKİMLERİ TEDAVİ EDİCİ HİZMET VERMEMELİ

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt.Hasan Yaman, “Kamuda çalışan diş hekimleri asla tedavi edici hizmetler vermemelidir” dedi.

Yaman, Adana Diş Hekimleri Odası’nca İmplantoloji (bedene yerleştirilen yapay nesne) günleri kapsamında “İmplanta Üç Açıdan Bakış” seminerinin açış konuşmasında, diş hekimliği mesleği adına kara günlerin yaşandığını belirterek, “Tüm dünyada, kamuda ve serbestte çalışan diş hekimlerinin görevleri tanımlanmışken, kamunun sadece koruyucu ve önleyici, serbest diş hekiminin de tedavi edici hizmeti sağladığı ortada iken, bizim ülkemizde yine her şeyde olduğu gibi bu konuda da bir terslik, yanlışlık ve gariplikler silsilesi birbirini izlemektedir. Sosyal devlet ilkesi gereği kamuda çalışan diş hekimlerinin bulunması muhakkaktır. Ancak kamuda çalışan diş hekimlerinin rolü asla tedavi edici hizmetler olmamalıdır. Tedavi edici hizmetleri kamudan vermeye çalışmakla bugünkü yanlışlıklar ortaya çıkmıştır. Bu sistem devam ettiği sürece çok daha vahim sonuçların doğması muhakkaktır” dedi.

Diş hekimliği mesleği ve meslektaşlarının çok sıkıntılı bir tünelden geçmekte olduğunu vurgulayan Dt.Hasan Yaman, muayenehane sayısının 12 bine düştüğünü, buna karşılık kamuda çalışan diş hekimi sayısının sürekli artış gösterdiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Ülkemizdeki diş hekimliği fakülteleri sayısı sürekli artırılmakta, altyapısı olmayan bu diş hekimliği fakültelerinde bir de kontenjanlar artırılarak diş hekimi eğitimi yetersizleştirilmektedir. Sağlık Bakanlığının bu popülist politikaları devam ettiği sürece bu fakültelerden diş hekimi değil, devletin elinde köleleştirilmiş diş hekimleri mezun olacaktır. İşte kısaca bahsettiğim tüm bu sıkıntıları atlatabilmemiz için öncelikle birlik olmamız gerekmektedir. Kamuda çalışan arkadaşlarımızın da sıkıntıları en az bizim kadardır. Bu itibarla kamu – serbest ayrımı yapmadan birlik ve beraberlik içinde, bu zinciri kırmak zorundayız. Tüm yük bizlerin omzundadır. Mesleğimiz için, meslektaşlarımız için ve insanlara daha iyi hizmet sunabilmek için bunu mutlaka yapmalıyız. Sıkıntıları aşma konusundaki inancımız tam olmalıdır. Unutmamalıyız ki; biz diş hekimleri doğrunun, aklın, bilimin ve insanlığın tarafındayız. Eğri olan her zaman tepetaklak olur.”