Genel SağlıkHABERLER

HEKİMİNE GİTMEYEN KATKI PAYI ÖDEYECEK

Herkesin bir hekimi olacak. İsteyen 3 ay sonra hekimi değiştirebilecek. Hekimine gitmeyen katkı payı ödeyecek.

Herkesin bir hekimi olacak. İsteyen 3 ay sonra hekimi değiştirebilecek. Hekimine gitmeyen katkı payı ödeyecek.

Malatya’da 203 bölgede aile hekimliği uygulaması başlatıldı. Sağlık İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, sağlık ocaklarına muayene ve kontrol için gelen vatandaşların mağdur olmaması adına, bölge ve aile hekimlerini tanıyıncaya kadar bir hafta süre ile muayene ve kontrollerin yapılacağı belirtildi.

Uygulama çerçevesinde, Malatya’da bir aile hekimi yaklaşık 3 bin 500 hastaya bakacak. Uygulama çerçevesinde, aile hekimleri 6 ay içerisinde kendisine kayıtlı hastaların ilk değerlendirmesini yapmak için onları evinde ziyaret edecek ya da iletişime geçerek Aile Hekimliği Danışma Merkezleri’nde yüz yüze görüşecek.

Vatandaşın, hastanelerde olduğu gibi hekim seçme hakkı, aile hekimliği uygulamasında da olacak. Vatandaşlar, istedikleri takdirde 3 ay sonra hekimini değiştirebilecek. Vatandaşlar, İl Sağlık Müdürlüğü’nün internet sitesindeki ilgili bölümünden vatandaşlık numaralarını girerek öğrenebilecekler. Aile hekimine başvuruda nüfus cüzdanı yeterli olacak. Hekim seçme hakkını vatandaşlar, hiçbir neden göstermeksizin il içinde ve 3 aydan erken olmamak koşuluyla sınırsız kullanabilecekler. Bunun için hekimin değiştirilmek istendiğine dair bir dilekçenin İl Sağlık Müdürlüğü’ne verilmesi yeterli olacak.

Farklı bir şehre gidildiğinde ya da misafir gelindiğinde vatandaşlar, herhangi bir aile hekimine başvurabilecek. Aile hekimine başvurulmadan hastaneye gidilebilecek. Hastaneden hizmet alındığında katılım payı adı altında bir ücret alınırken, aile hekimine gidildiğinde katılım payı dahil hiçbir ücret alınmayacak. Hastaneden hizmet alınması için sevk gerekmeyecek. Yani özel hastane ve devlet hastanelerine gidişte mevcut uygulama sürecek.