FİT GELİN OLMAK İÇİN ŞOK DEĞİL PLANLI DİYET YAPIN

Yazın gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açıldı! Beyaz gelinliği içinde incecik görünmek isteyen gelin adaylarını da diyet telaşı sardı. Ancak özellikle düğüne yakın haftalarda kadınların neredeyse ölüm orucuna girdiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz uyarıyor: Ayda en fazla 5 kilo vermeyi hedefleyin ve buna göre planlamanızı yapın. Unutmayın; önemli olan zayıf değil güzel, enerjik ve neşeli bir gelin olmanız!..

Gelin adayları, beyaz atlı prenslerine kavuşacakları o mutlu günlerinde bir kuğu kadar zarif ve güzel olmanın hayalini kurar. Ama bu hayal uğruna kimi zaman sağlıklarından bile olmayı göze alabiliyorlar! Gelinlik içinde incecik görünmek için şok diyetlere başvuran genç kızlar, aslında evlilik sonrasında hızla kilo alma tuzağına düşüyorlar.

Evlilik öncesi yapılan hızlı diyetlerin, hızlı kilo kayıplarını da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, “Zaten evlilik genel anlamda çeşitli nedenlerle kilo aldırıyor; bir de çok düşük kalorili diyetler yaptıktan sonra bir anda bu diyetleri bırakmak, diyet öncesi kilonuzu bile özler hale getirebilir. Unutmayın; önemli olan zayıf değil güzel, enerjik ve neşeli bir gelin olmanız ve sağlıklı kalmanızdır” diyor. Diyetisyen Unutmaz; düğün yaklaştıkça gelinlikte ince görünmek için yapılan düğün diyetleriyle ilgili uyarılarda bulundu:

MANTIKLI HEDEFLER KOYUP PLANLAMANIZI YAPIN

Öncelikli olarak zarar görmeyeceğiniz mantıklı hedefler koyun ve diyetinize zamanında başlayın. Düğüne 2 hafta kala yapacağınız diyet sağlıklı olmak koşulu ile size 2 kilo, hadi çok spor yaptınız maksimim 3 kilo verdirebilir; bu nedenle ayda 4 kilo en fazla 5 kilo vermeyi hedefleyin ve buna göre planlamanızı yapın. Almanız gereken besin öğelerinden ödün vermeyin. Her gün sütünüzü, meyvenizi, bol sebzenizi, salatanızı, etinizi ve ekmek ya da ekmek grubunu (bu grubun miktarına dikkat ederek, ama tamamen kesmeden) ve yağları (yine miktarına ve çeşidine dikkat ederek) mutlaka tüketin. Müstakbel eşinizi bu durumdan haberdar edin, size yardımcı olmasını isteyin. En fazla vakti onunla geçireceğinizi düşünürsek yanınızda pasta, dondurma tüketen biri ile bu programa uymak sizi oldukça zorlar. Evlilik öncesi size uygun beslenme planları oluşturmak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve daha kolay hayatınıza geçirebilmek için bir beslenme uzmanından yardım almanız da; tüm bu önerilere uymanıza yardımcı olur ve hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

ZAMANIM YOK DEMEYİN SPORA ZAMAN AYIRIN

Spor ile birlikte vereceğiniz kilolar sizi hem daha fit hem de daha sağlıklı gösterecektir. Zaman sıkıntısı yaşayacağınız kesin ancak kendinize çözümler üretin. İlle de belli bir sporu yapmak zorunda değilsiniz. İmkanlarınız neyi elveriyorsa onu yapın. Ancak süresini çok kısa tutmamaya (10 – 15 dakika gibi) dikkat edin.

DÜĞÜN STRESİNE KARŞI BOL BOL ÇİĞ SEBZE YİYİN!

Bu dönem büyük ihtimalle hayatınızda yaşayacağınız en stresli dönemlerden biri olacak. Bu nedenle stres faktörünü göz önüne alarak hareket edin. Sizi strese sokacak insan ve ortamlardan uzak kalmaya çalışın. Stresinizi yemekle atlatan biriyseniz tek şansınız çiğ yenilebilen sebzeler (miktarını abartmadığınız taktirde havuç da olabilir) ve su. Ayrıca stresinizi tetikleyebilecek kafeinden mümkün olduğunca uzak durup, bunun yerine sevdiğiniz bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Susuz kalmamaya dikkat edebilir, açlığında stresinizi tetikleyeceğini göz önüne alarak mutlaka ufak da olsa ara öğünler yapabilirsiniz (meyve, süt, ayran, yoğurt vb).

EVLİLİK SONRASINDA İPİN UCUNU KAÇIRMAYIN

Düğün ve devamında diyet halinden çıksanız bile sağlıklı beslenme ilkelerini evinize ilk günden itibaren yerleştirmeye çalışın. Unutmayın ki; sizin alışkanlıklarınız ileride doğacak çocuklarınızın alacağı örnekler olacak. Sağlıklı beslenmenin ana ilkelerini örnekleyecek olursak şu noktaları sıralayabiliriz:

Aşırı yağlı, şekerli, besin değeri düşük kalorili besinlerden uzak durmak. Tatlı yeneceği zaman sıklığına dikkat ederek sütlü tatlılar tercih etmek,

Bol su içmek,

Sabah kahvaltı etmek,

Kızartma, kavurma, yağlı gıdalardan ve mayonez vb. soslardan uzak durmak,

Kuruyemişlerin (fındık, ceviz, badem vb.) yağ içerdikleri, bu nedenle de yüksek kalorili besinler olduğunu gözden kaçırmamak ve miktarına dikkat ederek tüketmek,

Ara öğün alışkanlığı edinmek,

Zeytinyağı ağırlıklı beslenmek.

DÜĞÜN DİYETİ İÇİN ÖRNEK MÖNÜ

KALKINCA:

Bol su içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

KAHVALTI:

2 dilim esmer ekmek + 2 dilim yağsız peynir veya 1 dilim yağsız peynir + 1 yumurta + şekersiz çay + domates + salatalık + maydanoz

ARA:

1 meyve

ÖĞLE:

ÖRNEK 1: Ton balıklı veya tavuklu salata

ÖRNEK 2: Sebze yemeği + ½ kase light yoğurt + 1 dilim esmer ekmek

ÖRNEK 3: 100-150 gram et + salata

ARA:

1 meyve

ARA:

1 bardak light süt veya 1 bardak light yoğurt

2-3 kaşık sade yulaf veya ½ paket diyet bisküvi

AKŞAM:

Etsiz sebze yemeği

½-1 kase light yoğurt

salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağlı)

1 dilim esmer ekmek

ARA:

1 porsiyon meyve