Genel SağlıkHABERLER

MAVİ BİSİKLET ROTASINI KARADENİZ’E ÇEVİRDİ

Kanserde erken tanının önemine dikkat çekmek üzere yola çıkan Mavi Bisikletliler, 3. yılında Karadenizliler’le birlikte pedal çevirmek üzere Trabzon’dan yola çıkıyor. Milli Takım bisikletçilerimiz 5-14 Haziran tarihleri arasında Karadeniz’de 10 ile uğrayarak İstanbul’a gelecek. Kampanya her ilde vatandaşların katılımına açık olacak.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek “Mavi Bisiklet, Kanserde Erken Tanı içinYolAçık” kamuoyunu bilinçlendirme kampanyası Karadenizliler’le buluşmaya hazırlanıyor. Milli Takım Bisikletçilerimiz 5-14 Haziran tarihleri arasında Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bolu hattında pedal çevirdikten sonra turlarını İstanbul’da sona erdirecek. Aynı güzergah boyunca ‘Roche Mavi Bisiklet TIR’ı da

halka açık ücretsiz seminerlerde uzman doktorları vatandaşlarla buluşturacak, sorularını yanıtlayacak ve bilgilendirici broşürler dağıtacak.

Mavi Bisiklet geçtiği tüm illerde kanser hastalarının mücadelesine pedal çevirerek destek vermek isteyen vatandaşlara açık olacak. Şehirlerde belirlenen parkurlarda pedal çevirip kampanyaya destek olan her bisikletli katılımcı adına Roche, kanserde erken tanı ünitesi kurulması amacıyla oluşturulan fona katkıda bulunacak. Kampanya bitiminde katılımcı sayısı noter huzurunda belirlendikten sonra fonda toplanan paralar güzergah üzerindeki illerin valiliklerine teslim edilecek.

Kanser tedavisi alanında geniş bütçeli Araştırma-Geliştirme çalışmaları bulunan Roche, ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunu haline gelen kanser konusunda sosyal sorumluluğunun gereği olarak 2006 yılında başlattığı “Mavi Bisiklet, kanserde erken tanı için yolAçık” kamuoyunu bilinçlendirme kampanyasının üçüncü etabını yine Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun katkılarıyla gerçekleştiriyor.

www.mavibisiklet.com

Mavi Bisiklet’e 2 yılda 5800 kişi pedal çevirerek destek verdi.

Mavi Bisiklet kampanyası bugüne kadar geçtiği tüm illerde yoğun ilgi gördü. İlk kez 2006 yılında yola çıkan 18 kişilik Milli Bisiklet Takımı, 9-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul, İzmit, Eskişehir, Ankara, Konya, Isparta, Antalya hattında toplam 2000 kilometrelik uzun bir parkurda pedal çevirdi. Mavi Bisiklet’in uğradığı illerde 2600 vatandaş tura destek verdi.

2007 yılında ise 12 kişilik Milli Bisiklet Takımı 19–26 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Bursa, Balıkesir, Manisa, Denizli, Aydın, İzmir güzergahında meme kanseriyle mücadele için pedal çevirdi. 2007 turuna toplam 3200 kişi destek verdi.

Her katılımcı adına Roche tarafından fona aktarılan kaynaklar, 15 şehrin İl Özel İdareleri’ne teslim edildi. Özel bir kararla mamografi ünitesi bulunmayan Bilecik ili Devlet Hastanesi’ne “Mamografi Ünitesi” kazandırıldı.

Her iki turda da Roche Mavi Bisiklet TIR’ı bisikletçilere eşlik etti. Türkiye’nin önde gelen tıp uzmanları, lenf kanseri (lenfoma), akciğer kanseri, cilt kanseri, kolon kanseri, meme kanserinde erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile ilgili ücretsiz bilgilendirme toplantılarında vatandaşlarla buluştu.