BAHAR HASTALIK YAPAR

Bahar Hastalık Yapar

Alerjik hastalıklarda, değişen hayat şartları nedeniyle son 10 yılda yüzde 40 oranında artış olduğu, bu hastalıklara özellikle bahar aylarında dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Özer, alerjik hastalıkların, şehirleşme ile hava kirliliğinin artması, fast food ve doymamış yağ asidi yüksek gıdaların tüketimiyle oluşan beslenme alışkanlıkları, ısınma sistemleri, evde kedi köpek beslemek gibi yaşam stillerindeki değişiklikler nedeniyle her yıl arttığını belirtti.

Yapılan araştırmalarda, alerjik hastalıkların son yıllarda yüzde 40 kadar arttığının gözlendiğini ifade eden Doç. Dr. Özer, şunları söyledi: “Alerjik hastalıklar içinde en önemlisi olan astım ve saman nezlesi, özellikle bahar aylarında etkisini daha çok gösteriyor. Astım ve saman nezlesini tetikleyen polen ile kedi ve köpek tüyünden uzak durulması gerekmektedir. Bahar ayları geldiğinde bu hastalıklarla sorunu olanlar beslediği kedi ve köpeği evden uzak tutmalı, polenin en fazla görüldüğü 10.00-12.00 ve 13.00-16.00 saatleri arasında açık havada dolaşmamalı, bulunulan yerin kapı ve pencerelerini kapalı tutulmalıdır.”