EVCİL HAYVANLARA KARŞI ALERJİNİZ Mİ VAR?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte alerjik hastalıklarda da artış gözleniyor. Bu artışa sebep olan faktörleri Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Orhan Dalkılıç şöyle sıralıyor: Toplu yaşam, kapalı ve tozlu ortamlarda fazla vakit geçirme, ev içinde kuş, kedi, köpek gibi evcil hayvan beslenmesi, hazır gıdalarda, yiyecek ve içeceklerde kimyasal katkı maddesi kullanılması, çevre ve hava kirliliğindeki artış, ozon tabakasının delinmesine bağlı zararlı güneş ışınları, artan şehir yaşamı, sigara, puro ve nargile.

Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Orhan Dalkılıç, evlerinde evcil hayvan besleyen ve hayvan alerjisi olan kişilerin rahat bir yaşam sürmelerinin mümkün olabileceğini belirtiyor. Hayvan tüylerinden korunma için tek geçerli yöntemin hayvanın evden uzaklaştırılması ve bütün halı, yatak takımı ve mobilyaların vakum-temizleyici ile temizlenmesi olduğunu söylüyor. Kedi alerjenlerinin tam olarak temizlenemeyeceğini belirten Dalkılıç, bir evin kedi alerjenlerinden arınması için en az 20 hafta gerekli olduğunu ifade ediyor ve her ne kadar kedilerin sık yıkanmasının alerjen sayısını azaltma da etkisi olsa da bu uygulama haftada bir yapıldığında bile yararlı bir sonuç alınamadığını söylüyor. Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Orhan Dalkılıç, evcil hayvanların evden uzaklaştırılması hasta tarafından kabul edilmiyorsa en azından yatak odasının ya da evin dışında tutulması gerektiğini belirtiyor ve alerji ile ilgili şu açıklamaları yapıyor:

Alerji nedir?

Alerji, başkalarına zarar vermeyen ve toksik olmayan bazı maddelere karşı vücudun istenmeyen bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Vücut, karşılaştığı zararlı madde ve organizmalara karşı savunma amacıyla antikor oluşturur. Aynı maddeyle tekrar karşılaşıldığında bu antikorlar vücudu korumak için harekete geçer. Bu, normal insanlarda koruyucu bir mekanizmadır. Alerjik bünyeli kişilerde, karşılaşılan maddenin vücuda zararlı olup olmadığı ayrılamaz ve zararsız maddelere de reaksiyon gelişir.

Alerji nasıl anlaşılır?

Alerjenle karşılaşıldığında hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı veya egzema gibi deri döküntüleri meydana gelir. Ancak, aynı maddelerle karşılaşan başka kişilerde bu reaksiyonlar görülmeyebilir.

Neler alerji yapar?

Alerjiye en sık neden olan maddeler; hayvan tüyleri, çiçek polenleri, toz, küf ve deterjan gibi maddelerdir. Alerjenler vücutta histamin gibi bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Bu maddeler damarların genişlemesine, damar dışına sıvı çıkmasına ve bazı koruyucu hücrelerin bu bölgeye toplanmasına yol açarlar. Alerjik reaksiyon denilen ve vücuda zarar veren olaylar böyle gelişir. Bu reaksiyon sonucu ortaya çıkacak bulgular olayın oluştuğu bölgeye göre değişir. Eğer burundaysa hapşırma ve burun akıntısı görülür. Solunum yolundaysa astımda olduğu gibi öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı soluma meydana gelir. Deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklıklar oluşur.

Alerji nasıl tedavi edilir?

Alerjik bünyelere uygulanan bazı testlerle, nelere alerjisi olduğu tespit edilip bunlardan kaçınması önerilebilir; ancak toz, polen, ev akarları gibi bazı alerjenlerden kaçınmak çok zordur. Alerjik bünyeli insanlarda zamanla yeni maddelere karşı da alerji gelişebilir ya da eskiden alerjik olduğu bir maddeye vücut alışabilir. Alerji genellikle çocukluk, ergenlik ve genç erişkinlikte başlar. Psikolojik stres de alerjide önemli bir rol oynar.

Alerjik maddeden uzak durmak önemlidir ancak bazen nelere karşı alerji olduğu bilinmediği için bu tarz korunma genellikle yetersizdir. Tedavide antihistaminikler ve daha ağır durumlarda kortizon kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklığını açıcı ilaçlar rahatlama sağlar. Alerjen olduğu bilinen maddenin küçük dozlar halinde vücuda verilmesiyle vücudun yavaş yavaş bu maddeye alıştırılması da tedavi şeklidir.

Alerjiden kurtulmak için yapılması gerekenler

• İlkbaharda çiçeklerin tozlaşma döneminde mümkün olduğunca açık havaya çıkmayın.

• Polenlerin içeriye girmemesi için camlarınızı kapalı tutun, mümkünse klima kullanın. Klima sadece evinizi serinletmekle kalmaz polen ve mantar sporlarını filtre eder.

• Evinizde çok fazla çiçek olmasın. Bitkiler ve nem, mantar üremesi için uygun ortamdır.

• Arabayla seyahat ederken camlarını açmayın.

• Giysilerinizi açık havada kurutmayın, üzerine polenler yapışır, mümkünse çamaşır kurutma makinesi kullanın.

• Kuş tüyü yastık kullanmayın, yastık, çarşaf ve pikelerinizi haftada bir yıkayın. Toz akarlarının ölmesi için yıkama suyunuz en az 54 derece olmalıdır.

• Biblo, kitap gibi küçük eşyalarınızın toz tutmaması için kapaklı dolaplara koyun.

• Evde halı kullanmamaya çalışın, döşemelerin silinebilecek bir maddeden olmasına dikkat edin.

• Halınızı emişi güçlü bir elektrik süpürgesiyle temizleyin.

• Evin içinde hayvan beslememeye çalışın. Beslediğiniz hayvanları özellikle yatak odasına sokmayın.

• Çocuklarınızın oyuncaklarını bir kutuda saklayın, tüylü oyuncaklar yerine tahta ve plastik gibi toz tutmayan maddelerden yapılmış oyuncaklar alın.

• Gerekirse elektrostatik toz tutucu hava temizleme cihazları kullanın.

• Pencere ve kapı pervazlarında toz birikimi çok olduğu için buraları sık sık nemli bezle silin.

• Alerjiniz olduğunu bildiğiniz yiyeceklerden sakının.

• Arı kovanlarından uzak durun.

• Tıbbi yardım alamayacağınız yerlere gitmeyin (çadır kampı vs.)

• Dinlenmenize dikkat edin stresli ortamlarda bulunmamaya çalışın.

• Herhangi bir ilaç kullanmanız gerektiğinde alerjik olduğunuzu doktorunuza söyleyin.

Dr. Orhan Dalkılıç
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Hisar Intercontinental Hospital