SOĞUK HAVA BEL FITIĞINI TETİKLEYEBİLİR!

Soğuk hava denilince aklımıza ilk olarak soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonu geliyor. Oysa soğuğun yol açabildiği birçok sorun var.

Bunlardan biri de; omurga sağlığımıza dikkat etmediğimiz takdirde bel ağrısına yol açması. Hatta, dejenere olmuş omurgalarda bel fıtığını bile tetikleyebilmesi. Eklemlerimiz zaman içinde çeşitli nedenlerde dejenerasyona uğradığı için aslında herkes az veya çok soğuktan etkilenir. Ancak düzenli egzersiz yapmayan, fazla kilosu olan veya kireçlenme sorunu yaşayan kişilerin omurgaları soğuğa karşı daha dayanıksız olur. Bu nedenle belimizi soğuk havadan korumak çok önemli.
Vücudumuzdaki birçok bölgede olduğu gibi, omurgada da yer alan eklemler yıllar içinde “dejenerasyon” denilen birtakım değişikliklere uğrar. Bu değişimi artıran etkenler ise egzersiz yapılmaması, kiloya bağlı olarak eklemlere binen stres ve ters hareketlerde bulunmak. Bunun sonucunda eklemlerin çevresindeki kaslar ile bağlar gerilir, kireçlenir, çevresindeki kaslar zayıflar ve kasların boyu kısalır. Eklem ve çevresindeki tüm bu olumsuz değişimler “dejenerasyon” olarak adlandırılır. Kas ile bağların gerilmesine yol açan bir başka etken de; soğuk hava. Hemen hepimizin yakındığı soğuk hava nedeniyle kas ile bağlar gerilince, belimizde ağrı oluşur. Soğuk nedeniyle gelişen ağrının derecesi ise kişiden kişiye değişir. Kimi insanlar belin arkasında hafif bir ağrı oluştuğundan yakınırken, kimileri ise beli tamamen tutulduğu için hiç hareket edemediğinden yakınır.
Soğuk hava doğrudan bel fıtığına sebep olmaz. Ancak eklemlerde sorun varsa, bel fıtığına zemin hazırlayabilir. Soğuk hava, özellikle bel sağlığına dikkat etmeyen kişilerin omurgasında yer alan eklemlerdeki kas ile bağların gerilmesine yol açıp, bel fıtığını tetikleyebilir. Bunun sonucunda, örneğin normalde yerden 5 kiloyu kaldırdığınızda belinizde hiçbir sorun oluşmazken, soğuk hava nedeniyle omurgada yer alan eklem çevresindeki kasların gerilmiş, kas boyu kısalmış ve gücünü yitirmiş olması nedeniyle bel fıtığı gelişebilir.
Ağrınız varsa, hareket etmekten kaçının
Toplumda hareket etmenin bel ağrısına iyi geldiği yönünde yanlış bir inanış var. Sanılanın aksine hareket etmek, omurganın daha da stres altında kalmasına, zorlanmasına sebep olur. Bu nedenle beliniz ağrıdığında yapmanız gereken şey hareket etmekten kaçınmak ve doktorunuzla görüşünceye dek, istirahat etmek olmalı. Bel ağrısı tedavisi altta yatan nedene göre değişir. Bel ağrısının yüzde 95’i soğuk hava ve belin kaldıramayacağı kuvvet altında kalması gibi mekanik nedenlerden kaynaklanır. Bu durumlarda medikal tedavi ve istirahat yeterli gelir. Ancak kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar gelişigüzel alındığında mide-bağırsak patolojileri gibi yan etkiye yol açabildikleri için doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalı. Ağrıların yüzde 5 gibi küçük bir oranının nedeni ise bel fıtığıdır. Eğer ağrıya bel fıtığı veya kanal darlığı gibi patolojiler de eşlik ediyorsa, bu durumda cerrahi yönteme başvurmak gerekebilir.
Belinizi 8 adımda soğuktan koruyun!
Pek çok kişinin yakındığı bel ağrısına neden olan ağır eşya taşıma ve aşırı kilo alımı gibi birçok etken var. Soğuk hava da bel ağrısına yol açan faktörlerden biri. Aslında kış mevsiminde alacağınız birkaç basit önlemle soğuk hava nedeniyle gelişen bel ağrısından korunabilirsiniz:
1. Soğuk havada dışarıya çıktığınızda kalın giysiler giyin,
2. Klimanın doğrudan omurganıza gelmesini önleyin,
3. çok sıcak bir ortamda bulunuyorsanız, aniden soğuk ortama çıkmayın,
4. Her gün düzenli olarak egzersiz yapın,
5. Spor yaparken terliyorsanız, çamaşırlarınızı sık sık değiştirin,
6. Fazla kilolarınızdan kurtulun,
7. Bir saatten fazla oturmayın veya ayakta kalmayın,
8. Ağır bir yük taşımayın veya çevrenizden destek alın.