Genel SağlıkHABERLER

DOLAR İLAÇLARI DA VURDU

Artan döviz fiyatları sadece ekonomi alanında değil, halkın sağlığını kötü yönde etkiledi. ilaç sektörünü etkiledi. Dolar kurunun 1.40 YTL’den 1.75 YTL’lere kadar dayanması ileç sektörünü vurdu.

Piyasada birçok ilaç Birçok karaborsaya düştü. Özellikle de kanser ilaçlarını eczanelerde bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Nedeni ise doların ani yükselişi karşısında zor durumda kalan firmaların bu ilaçları piyasaya sürmemesi. Böyle olunca da birçok kritik hastalık sahibi kişilerin sağlıkları kritik bir aşamaya geldi.

Devlete büyük görev düşüyor

Buradaki sıkıntını nnedeni çok basit. Düşük kura ilaç alan ithal firmalar dolar kurunun yükselmesiyle ellerindeki ilaçlar ucuza satılınca zarara girdiler. Bu nedenle ilaçlar piyasaya verilmek yerine ilaçlar depolarda bekletiliyor. Olan da halka oluyor.

İlaç firmaları bir kendi açılarından haklılar. Çünkü 100 liraya alınan mal bir sonraki alımda 15O lira oluyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’na büyük görev düşüyor. Bakanlığın koyduğu sınırlar içerisinde ilaçları satmak zorunda olan firmalar mağdur duruma düşüyorlar. Burada bakanlık devreye girip firmalarla masaya oturması gerekiyor. İlaç firmaları ve Sağlık Bakanlığı’nın bu beklenmedik sorun karşısında duyarsız kalması kamuoyunda istenmeyen haberlerin birbiri ardına yaşanmasına neden olabilir.