EV TEMİZLİĞİ ASTIM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Evlerde temizlikçi olarak çalışmanın, astım riskini önemli ölçüde artırdığı bildirildi.

Bilimadamları, işverenlerin, temizlikçilerin sağlığını korumak için gereken önlemleri alması ve bazı kimyasalları içeren temizlik malzemeleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi çağrısında bulundu.

İspanya’daki Barcelona Tıp Araştırma Enstitüsü’den Jan-Paul Zock, evlerde temizlikçi olarak çalışan kişilerde astım riskinin, bu işi yapmayanlardan daha fazla olduğunu söyledi. Zock ve ekibinin yürüttüğü araştırma, temizlikçi olarak çalışan kadınlarda solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma oranının yüzde 1 olduğunu, bu oranın temizlikçilik yapmayanlarda yüzde 5 olarak tespi edildiğini ortaya koydu.

Thorax tıp dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında, Barcelona yakınındaki bir kentte temizlikçi olarak çalışan, ilköğretim eğitimini tamamlamamış 4,500 kadının incelendiğini belirtildi. Araştırma, sağlık merkezlerinde çalışan temizlikçilerde astıma yakalanma riskinin, başka mekanlarda bu işi yapanlardan daha fazla olduğunu da gösterdi. Bilimadamları, işverenlerin, temizlikçilerin sağlığını korumak için gereken önlemleri alması ve bazı kimyasalları içeren temizlik malzemeleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Dünyada 100 milyondan fazla astım hastası bulunuyor. Astım hastalığına yakalananların sayısı, geçen her on yılda ortalama olarak yüzde 50 oranında artış gösteriyor.