Genel SağlıkHABERLER

ERKEKLERE ŞOK RAKAM!

“40 yaş ve üstü erkeklerin yüzde 70’nde cinsel bozukluk var”

Diyarbakır Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. İsrafil Ağaoğlu, Türkiye’de 40 yaş ve üstü erkeklerin yüzde 70’nin cinsel bozukluğu olduğunu söyledi. Dr. Ağaoğlu, alkol, uyuşturucu ve sigaranın erkeklerde sertleşme fonksiyonunun azalmasına neden olduğu uyarısında bulundu.

HAFİF ORTA VE AĞIR BOZUKLUK

Yaşam tarzındaki değişiklikler, aşırı stres ve beslenme nedeniyle Türkiye’de 40 yaş üstü erkeklerin yüzde 70’inde hafif, orta ve ağır olmak üzere cinsel fonksiyon bozukluğu görüldüğünü belirten, Opr. Dr. İsrafil Ağaoğlu, 6 ay boyunca cinsel birleşme için yeterli fonksiyonu göstermeyen kişilerin, zaman kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini söyledi.

HASTALIKLARIN ETKİSİ

Üroloji Uzmanı Dr. Ağaoğlu, sertleşme sorunu, yaşın ilerlemesinin yanı sıra koroner arter hastalığı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi bir dizi hastalığa bağlı olarak ortaya çıktığını işaret etti.

SİGARA VE ALKOL İLK SIRADA

Dr. Ağaoğlu, sertleşme fonksiyonunun azalmasına neden olan alışkanlıkları şöyle sıraladı: “Sigara içmek damarlara zarar verir. Sigara içmeniz,

sertleşme ve sertliği korumanızı zorlaştıracak kan akışı, sorunlara neden olabilir. Sigara içmek sertleşme sorunu riskini yaklaşık iki kat artırmaktadır. Aşırı derecede alkol almak, sertleşme sorununa neden olan önemli bir faktör, uyuşturucuların sertleşme fonksiyonu üzerindeki etkilerinin büyük olduğunu görüyoruz.”