DOĞUM KONTROL HAPLARININ KULLANIMI ARTIYOR

Yıllardır nüfus planlaması amacı için yapılan çalışmalar, ülkemizin içinde bulunduğu kriz ortamında sonuç vermeye başladı. Bunun nedeni ülkemizin genç nüfusunu etkileyen işsizlik ve düşük gelir.

Özellikle ailenin yükünü taşıyan kadınlar, anneler başka çocuk sahibi olmamak için çözüm arıyor, ilacını kendisi alıyor, köyden kasaba veya şehre geldiğinde eczaneye gidip doğum kontrol iğnesi yaptırıyor.

Son iki yıldır görülen artışa rağmen, Avrupa’da doğum kontrol hapı kullanma oranı % 30 iken Türkiye’de bu oran % 4.4.

Doğum kontrol hapları hakkındaki yanlış ön yargılar düşük kullanımın en önemli nedeni…

Doğum kontrol haplarının sadece gebeliği önleyici özelliği yok. Aksine kadın sağlığı konusunda sağladığı birçok fayda var. Anemiyi (kansızlık) önleme, ağrılı adet görmeyi engelleme, dış gebelik riskini ortadan kaldırma, kemik yoğunluğunu artırma gibi sayısız yararı bulunuyor. Doğurganlık çağındaki kadınların bu faydalardan maksimum düzeyde yararlanmasının yolu haplar hakkındaki haksız ön yargıların kırılmasından geçiyor.

DOĞUM KONTROL HAPLARIYLA İLGİLİ “DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR”

Doğum kontrol hapları kısırlık yapar

Kesinlikle yanlış! Hap bırakıldığında doğurganlık hemen geri dönüyor. Üstelik evli olmayan genç kızlarda adet düzensizliği ve ağrılı adet görme gibi durumlarda tedavi amacıyla kullanılıyor.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır

Doğum kontrol haplarının iştah açıcı etkisinin kullanılan dozlarla yakından ilgisi var. Artık bu haplar son derece düşük dozlu olarak üretiliyor. Schering Miranova gibi düşük dozlu haplarla kilo artışı artık sorun değil!

Doğum kontrol hapları kansere yol açar

Aksine yumurtalık ve rahim kanserine karşı koruyucu etkisi var.

Doğum kontrol hapları tüylenme yapar

Yeni ve düşük dozlu haplarla tüylenme kesinlikle söz konusu değil.

Doğum kontrol hapları cinsel heyecanı azaltır

İstenmeyen gebelik korkusu olmadığı için aksi bir etki ile rahatlama sağlıyor. Cinsellik kaygı değil keyif veriyor.