Genel SağlıkHABERLER

ERGENLİK ÇAĞINDA BESLENME

Ergenlik çağında alınması gereken günlük kalorinin yüzde 50’si karbonhidratlardan, yüzde 30’u yağlardan, yüzde 20’si proteinlerden oluşmalı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kendirci, çocukların 12-17 yaşları arasında tam olarak ergenliğe eriştiklerini, bu dönemde beslenme ihtiyacının da arttığını kaydetti.

Ergenlik çağında boy uzaması ve kilo artışı olacağını belirten Prof. Dr. Mustafa Kendirci, şunları anlattı:

“Bu dönemde alınması gereken günlük kalorinin yüzde 50’si karbonhidratlardan, yüzde 30’u yağlardan, yüzde 20’si proteinlerden oluşmalıdır. Özellikle ergenlik çağında protein ihtiyacı hayvansal gıdalardan karşılanmalıdır. Çünkü, hayvansal gıdaların protein değeri,bitkisel gıdalardan çok daha fazladır. Katı yağ da yenebilir ancak, çok fazla tüketilmemelidir.”

Ergenlik çağında çinkonun cinsel gelişim için önemli olduğuna işaret eden Kendirci, şunları anlattı:

“Çinko eksikliği olan çocuklar, ergenlik çağında cinsel olgunluğaerişemezler. Karaciğer ve dalakları büyür. Enfeksiyonlara dayanıksızlık, iştahsızlık ve kilo alamama, öğrenme ve dikkat eksikliği, tat alma duyusunda bozukluk, akne, dermatit, saçlarda incelme ve dökülme gibi cilt sorunları yaşanabilir. Bu dönemdeki çinko ihtiyacı, kırmızı et, karaciğer, pekmez, peynir, yumurta, kuru fasulye, mantar, buğday, bulgur ve kuruyemiş ile özellikle de badem vecevizden karşılanabilir.”