EL YIKAMAK HASTALIKLARI ÖNLÜYOR

Dr. Suna Gedikoğlu, sabunla el yıkama gibi basit bir tedbirle pek çok önemli hastalığın önlenebileceğini söyledi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suna Gedikoğlu, Özellikle çeşitli hastalıkların tedavi edildiği hastanelerde “hastane enfeksiyonu” adı altında önemli bir konunun dünya tıbbının gündemine girdiğini belirterek “Hastane enfeksiyonu kavramı ülkemize biraz geç geldi. Buna rağmen her an çeşitli hastalıklarla karşı karşıya bulunan hekim ve hemşireler bu konuya ciddiyetle yaklaşıyor. Hastanelerde sadece sıvı sabun, sabunluk, kağıt peçete gibi basit yatırımlarla kazandırılacak el yıkama alışkanlıkları, enfeksiyonlara karşı çok önemli bir tedbir olacak, ülke ekonomisini büyük maddi kayıplardan kurtaracaktır” dedi.

Bursa’da Çelik Palas Oteli’nde düzenlenen ve Türkiye’nin çeşitli sağlık kuruluşlarından 600’a yakın hekim ve hemşirenin katıldığı eğitim programında konuşan Gedikoğlu, Hastane İnfeksiyonları Derneği’nin Türkiye’de yeni bir kuruluş olmasına rağmen büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Gedikoğlu, “Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı’nın ikincisini bu yıl Bursa’da düzenledik. Yoğun bir katılım olmasından dolayı çok mutluyuz. Hastane infeksiyonları çok önemli bir konu. Ülkemizin gelişmiş sağlık kuruluşlarında kontrol komiteleri kuruldu. Bu komiteler, alınması gereken tedbirler konusunda çalışmalar yapıyor. Dernek olarak da, çalışanlara yönelik eğitim seminerleri organize ediyor. Sağlık kuruluşlarının yöneticilerinin de bu konuya gereken öneme vermeleri halinde, çok basit tedbirlerle tedavilerde kullanılan ilaç sarfiyatı ve iş gücü kayıpları azalabilir” diye konuştu.

Dört gün devam eden eğitim programında uzmanlar, hekim ve hemşirelere hijyen ile enfeksiyon konularında bilgiler verdi.