DOMATES KANSERİ ÖNLÜYOR

Vücut sağlığı açısından birçok faydası bulunan domatesin bir özelliği daha ortaya çıktı. Yaşlılık belirtilerini geciktiren domates, prostat kanserini de önlüyor.

Vücut sağlığı açısından birçok faydası bulunan domatesin, aynı zamanda prostat kanserinin düşmanı olduğu bildirildi. Kalp, cilt ve kandaki rahatsızlıklara da çok iyi gelen domatesi yeterince tüketen kişilerde, yaşlılık belirtilerinin daha geç ortaya çıktığı belirtildi.

Domatesin faydaları hakkında açıklama yapan Eczacı Yüksel Şekerci, “İçerisinde dört ayrı vitamin bulunan domateste niasin, protein, yağ, karbonhidrat, organik asitler, potasyum, demir ve pek çok etkin madde bulunmaktadır. Domatesin içindeki en önemli maddelerden biri de domatese kırmızı rengi veren likopen adlı pigmenttir. İnsan vücudu, bu maddeyi üretemez ve bu madde yüzde 85 oranı ile en fazla domateste bulunur” şeklinde konuştu.

Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmalarda, domateste bulunan likopen maddesinin prostat kanseri riskine karşı koruyucu olduğunun ortaya çıktığını ve bu riski yüzde 21 oranında azalttığını ifade eden Şekerci, “Sadece ilerlemiş prostat kanseri vakalarına bakıldığında ise yüksek miktarda likopen alan kişilerde bu riskin yüzde 86 daha az olduğu görülmüştür. Domatesin ayrıca, rektum, kolon, akciğer, mide yemek borusu, ağız boşluğu, göğüs, bağırsak kanserleri ve rahim boynuna ait tümör oluşum risklerini de düşürdüğü gözlenmiştir. Avrupa’daki araştırmacılar, domatesteki likopen maddesinin yüksek miktarda alınmasıyla, kalp hastalıklarında yüzde 48 düşüş gözlemlemişlerdir. Bunun yanında domatesin damar yumuşatıcı, tansiyon düşürücü, kanı durultucu, üre miktarını düşürücü, kabızlığı önleyici etkileri vardır” dedi.