Genel SağlıkHABERLER

“DİYALİZ HASTALARI YAZ MEVSİMİNDE SIVI ALIMINA DİKKAT ETMELİ”

Nefroloji Uzmanı Prof.Dr. Mehmet Şükrü Sever: “Diyaliz hastaları yaz mevsiminde sıvı alımına dikkat etmeli”

Yaz ayları gerek artan sıcaklıklar gerekse de meyve tüketiminin artması nedeni ile diyaliz hastaları için beslenme açısından en fazla dikkat edilmesi gereken dönemlerden biridir. Diyalize giren hastaların her daim sıvı alımını asgari düzeyde tutmaları gerektiğini belirten Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, “Sıvı tüketimi diyaliz hastaları için oldukça önemlidir. Artan sıcaklık değerleri ve yaz mevsiminde meyve çeşitlerinin fazlalığı sonucu tüketiminin artması vücutta fazla su birikmesine yol açar. Vücutta biriken fazla sıvı tansiyonu yükseltebilir, ödem ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Diyaliz hastaları vücutlarında biriken suyu ancak diyalizle atabildikleri için fazla sıvı tüketimi diyalizde uzaklaştırılması gereken sıvıyı artıracağından bu diyalizde kramp ve ani tansiyon düşmesine yol açacaktır” dedi.

Diyaliz hastalarının her zaman olduğu gibi yaz aylarında da özellikle tuzlu, fosfor ve potasyum içeren besinleri tüketirken kontrollü olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, “Tuzlu besinler susama hissi yarattığından, kişinin su içerek iki diyaliz seansı arasında fazla kilo alımına ve yüksek tansiyona sebep olur. Yüksek tansiyon ya da çok su içme sonucu kalp duvarları gerilir, zamanla kalp büyür ve kalp yetmezliği meydana gelir” diye konuştu.

Tuzlu besinlerin yanı sıra potasyum ve fosfor açısından zengin olan besinlerin tüketimine önemle vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, “Besinler yoluyla alınan fazla fosforun kanda birikmesi Üremik Kemik Hastalığı denen bir çeşit kemik hastalığına, kan damarları ve yumuşak dokularda kireçlenmeye sebebiyet verir. Bir diğer etken madde olan potasyumun ihtiyaçtan fazla alınması sonucu kanda potasyum miktarı yükselir ve kalp krizine neden olur. Bundan dolayıdır ki diyaliz hastaları besinleri tüketirken kontrolü elden bırakmamalı” dedi.

Diyaliz hastaları için yaz önerileri

Diyaliz hastalarına moral yönünden yararlı olacağı için tatile çıkmaları yönünde tavsiyede bulunan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, yaz mevsiminde nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili hastalara bir dizi öneride bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever , “Yaz mevsiminde güneşin etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde güneşin altında kalmamalı, ani kramplar yaşayabilme riskine karşı denize girmek isteyen diyaliz hastaları derin yerleri tercih etmemeli, dışarıda vakit geçirmeyi planlayan diyaliz hastaları yemek yemeden önce alınması gereken fosfor bağlayıcı ilaçlarını yanlarında taşımalı ve imkanlar ölçüsünde az tuz içeren besinleri tercih etmeli” diye konuştu.

Tatile çıkmayı planlayan diyaliz hastalarına da tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, “Tatil sırasında diyalize girecekleri merkez için önceden rezervasyon yaptırmalı, tatile çıkmadan kendi merkezlerinden tıbbi durumları ile ilgili bir rapor almalı, ilaç bulma sıkıntısı yaşamamak için en azından bir hafta yetecek kadar ilaç, tansiyon aleti, şeker ölçüm aletini yanlarında bulundurmalı, aşırıya kaçmamak kaydıyla fiziksel aktiviteler gerçekleştirmelidir” dedi.

Meyvelerdeki su oranın fazlalığının diyaliz hastaları açısından risk taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, “Meyveler, yaklaşık olarak yüzde 90 su içerir. Bir orta boy şeftali, elma ya da 5-6 adet çilek bir bardak suya denk gelmektedir. Yine büyükçe bir dilim karpuz iki bardağa yakın sıvı içerir. Diyaliz hastaları aşırıya kaçmadan porsiyon kontrolünü doğru yaptıkları takdirde yaz mevsiminin nimetlerinden faydalanabilirler” açıklamasını yaptı.