‘DİYABETİN EN BÜYÜK NEDENİ YANLIŞ BESLENME’

Dünyada 175, Türkiye’de 5 milyon dolayında diyabet hastası olduğu ve diyabetlilerin sayısının hızla arttığı belirtildi.

Diyabet hastalarının yaşamları boyunca insülin almak zorunda olduklarına belirten Türkiye Diyabet Vakfı (TDV) Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin en büyük nedeninin yanlış beslenme olduğunu söyledi.

TDV Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, dünyada 175, Türkiye’de 5 milyon dolayında diyabet hastası olduğunu, diyabetlilerin sayısının hızla arttığını belirtti. Diyabetin öncelikle yanlış beslenmeden kaynaklandığını ifade eden Yılmaz, “Şeker hastalığı olarak da bilinen bu sağlık sorunu, yağlı ve posası az olan besinlere dayalı beslenmenin yanı sıra enfeksiyonlardan ve stresten kaynaklanıyor” dedi. Amerika’da beslenme alışkanlıkları konusunda yoğun çalışmalar yapıldığını, Türkiye’de ise bu konuda ciddi bir çalışma yapılmadığını anlatan Yılmaz, okullarda beslenme eğitimi verilip toplumu beslenme konusunda bilgilendirilerek diyabetin önüne geçilebileceğini söyledi.

Yağlı ve kırmızı et, un ve unlu mamullerden yapılan yemeklerin erken yaşta şişmanlığa, şişmanlığın da ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Böyle yemeklerle beslenenler şişmanlık, hipertansiyon ve kroner kalp rahatsızlıklarıyla erken yaşta tanışıyor. Diyabetten korunmak isteyenler öncelikle beslenme alışkanlıklarını sorgulamak, yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmak zorundalar.”

Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü’nün, 1999 yılında İstanbul’da yaptığı toplantıda yayımladığı deklarasyonla 18 yaşın altındaki hastalara ücretsiz insülin yardımı yapılması kararı aldığını anımsattı.

Diyabet hastalarının yaşamları boyunca insülin almak zorunda olduklarına belirten Yılmaz, Türkiye de insüline muhtaç 1500-2000 çocuk bulunduğunu, bu çocukların bir bölümünün insülin gereksiniminin yeşil kart uygulamasıyla karşılanabildiğini bildirdi.