DİŞLERİMİZE BAKMIYORUZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Açıkgöz, diş ve ağız sağlığı eğitimiyle ileride doğacak sorunların çözümünde kolaylık sağlanacağını belirterek, şunları söyledi: “Diş ve ağız sağlığı eğitiminin önemini halkımız bilmiyor. Hastalıkların yarısına yakını, diş hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Diş ve ağız sağlığı konusunda gereken titizliği gösterdiğimiz takdirde, diş hastalıklarının yanı sıra bir çok hastalığın da önüne büyük ölçüde geçebiliriz. Özelikle kalp, böbrek ve eklem hastalıklarının kaynağını diş hastalıkları oluşturur.”

Koruyucu hekimliği sayesinde sorunların daha başında önleneceğini kaydeden Doç. Dr. Açıkgöz, “İnsanlar, hastalanmadan önce önlem almalıdır. Diş hekiminden önce, koruyucu hekime gidilmelidir. Ancak, Türkiye’de koruyucu hekimliğinin maalesef lafı dahi edilmiyor. Fakülte olarak koruma hekimliğinin geliştirilmesi için yeni projeler üretiyoruz. Bu projelerimizi en kısa sürede hayata geçirerek, Samsun ve bölge halkının hizmetine sunacağız” dedi.

Doç. Dr. Açıkgöz, Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 90’ında diş ve diş hastalıkları bulunduğunu da ifade ederek, “Gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 10 dolayındadır.

Ülkemiz ağız ve diş sağlığı konusunda üçüncü dünya ülkeleri düzeyindedir. Bunun nedeni ülkemizde diş eğitiminin çocuk yaşta başlamaması ve koruyucu hekimliğin olmamasıdır. Halkın ağız ve diş sağlığı konusundaki bilgisizliği ve yanlış sağlık politikaları da bu sonucun en önemli nedenidir” diye konuştu.