Genel SağlıkHABERLER

“DİŞ ÇÜRÜĞÜ AKTİVİTE TESTİ”

“Diş Çürüğü Aktivite Testi”, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dalı aracılığıyla artık muayenehanelerde de yapılmaya başlandı. Türkiye’de bu testler daha önce sadece akademik çalışmalarda uygulanıyordu.

Testi bir paket haline getirerek uygulamaya koyan Prof. Dr. Güven Külekçi, etkeni bakteri olan bulaşabilir ve önlenebilir bir enfeksiyon hastalığı olan diş çürüğünün, dünyada ve Türkiye’de çok yaygın görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Külekçi, çürük riskini belirlemek için kullanılan diş çürüğü aktivite testini diş hekimlerinin muayenehanelerinde de kullanabilecekleri bir hizmet haline dönüştürdüğünü anlatarak, bunu geçen yıl Kasım ayında serbest çalışan diş hekimlerine duyurduklarını ve eğitim verdiklerini bildirdi.

Diş çürüğünün oluşmasında özel bakteriler, beslenme, tükürük miktarı ile tamponlama (asidi nötürleyebilme) kapasitesi, florürün varlığı ve hastanın o andaki ağız bulguları gibi birçok faktörün rol oynadığına işaret eden Prof. Dr. Külekçi, riskin ise bunların hepsinin birlikte ele alınmasıyla değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Külekçi, şöyle devam etti: “Diş çürüğü, yavaş ilerlediği için klinik belirtisini ancak 6 ayda gösteriyor. Oysa bu testle bir ağzın diş çürüğüne eğiliminin derecesi üç günde objektif bilgilerle saptanabiliyor. Test sayesinde çürüğün nedenlerinin yanı sıra, ağzın çürüğe eğilimi olup olmadığı ve o anki durumu belirleniyor. Diş hekimi de hastasının diş çürüğüne eğiliminde hangi faktörlerin etkili olduğunu saptayarak, koruyucu ve tedavi edici uygulamalara karar veriyor. Diş çürüğünün başlangıç lezyonlarını, dişi oymadan tedavi edebiliyor. Bu sonuca göre hastasına, öncelikle dişlerini neden ve nasıl fırçalaması gerektiğini anlatıyor. Doldurulacak dişler varsa, hangi diş dolgusu materyalini kullanacağına veya ek önlemler gerekiyorsa hangi diş macunu, ağız gargarası ya da sakızı kullanacağına karar verebiliyor.”

Test paketlerini isteyen hekimlere kuryeyle gönderdiklerini ifade eden Prof. Dr. Güven Külekçi, hastadan alınan tükürük örneğinin laboratuvarda mikrobiyolojik incelemesini yaptığını sözlerine ekledi.