Genel SağlıkHABERLER

DİŞ KAYBININ BİRDEN ÇOK NEDENİ VARDIR

Ağız sağlığınıza yeterince ilgi göstermemek, diş hekimine altı ayda bir yapılması gereken ziyaretleri aksatmak sizin dişinizi kaybetmenize neden olabilir. Diş kaybı siz 40 yaşınızdayken de 80 yaşınızdayken de başınıza gelebilir. Bu durumla karşılaşmamak için ağız sağlığına gerekli ilgiyi gösterip diş çekimini ziyaret etmeyi ihmal etmememiz gerektiğini vurgulayan Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk bunların yanı sıra bir kişinin dişini kaybetmesinin bir çok nedeni olduğunun da üstünde duruyor. İşte dişlerimizi kaybetmemize neden olan başlıca nedenler;

Diş eti hastalığı; Yapılan son araştırmalara göre 35 yaş üzerinde dişeti hastalığına sahip kişilerin %57 sinin dişlerini kaybetmekte olduklarını belirten Diş Hekimi Onur Öztürk dişeti hastalığının gingivitis ve periodontitis içerdiğini bununda diş kaybına neden olduğunu açıklıyor. Aynı zamanda periodontal hastalığın sigara kullanımından, diyabetten, stresten, kötü ağız bakımından, hormonal değişikliklerden ya da kalıtım nedeniyle meydana geldiğini de vurguluyor.

Diyabet; Diş kaybının en önemli nedenlerinden biri olan diyabet aynı zamanda dişeti hastalığına yakalanma riskini de arttırır. Aynı zamanda diyabet kemik kaybına neden olduğu için bu da diş kaybına neden olur.

Sigara kullanımı; Sigara kullanımı diş kaybıyla eşleştirilmiştir. Yapılan son araştırmaların sigara kullanımının diş kaybına neden olduğunu gösterdiğini Diş Hekimi Onur Öztürk belirtti.

Diğer Nedenler; Diş kaybının diğer nedenleri kötü beslenme, genetik yatkınlık, kötü yapılmış köprüler, hatalı dolgular, AIDS, kemoterapi, uyuşturucu kullanımı, bazı kalsiyum önleyicilerdir.

Diş kaybı; İnanması güç olsa da diş kaybının en önemli nedeni diş kaybı olduğunu belirten Diş Hekimi Onur Öztürk eğer bir diş kaybederseniz bu diğer dişleri kaybetmenize neden olabilir diyor.

Hayatınız boyunca dişlerinizi kaybetmenizin birçok nedeni olur ancak bunlara sebep olan gerçek nedeni öğrenir ve ona karşı önlem alırsanız diğer dişlerinizi bu tehlikeden korumuş olursunuz. Bunun içinde diş hekiminize 6 ayda bir kontrole gitmenizi öneririz.