Genel SağlıkHABERLER

DİŞ BEYAZLATMADA İŞİ EHLİNE BIRAKIN

Uzmanlar diş renginden memnun olmayan kişilere estetik amaçla yapılan beyazlatma uygulamasının profesyonel kişilerce gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Türkün, diş renginden memnun olmayan kişilere estetik amaçla yapılan beyazlatma uygulamasının profesyonel kişilerce gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Türkün, piyasada çeşitli diş beyazlatma ürünleri satıldığını ancak bu işlemin mutlaka bir hekim tarafından uygulanması gerektiğini ifade etti.

Diş beyazlatmanın profesyonel olmayan ellerde hatalı şekilde yapılması halinde dişetlerinde çekilme, alt çene dişlerinde sıcak soğuk hassasiyeti gibi yan etkilerle karşılaşılabileceğine dikkati çeken Türkün, diş beyazlatma uygulaması yapılacak hastanın ağzının sağlıklı olması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Murat Türkün, uygulamanın sigarayı bırakmayı düşünmeyen kişilere yapılmasının hiçbir anlamı olmadığını söyledi.

Diş beyazlatma uygulamasının iki şekilde yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Türkün, şöyle konuştu:

“Bunlar hekimin muayenehanesinde uygulayacağı ve hekimin talimatları doğrultusunda hastanın evde uygulayacağı yöntemlerdir. Hekimin muayenehanede uygulayacağı yöntem, daha kısa sürelidir. Ortalama bir veya iki seans sonrasında sonuç alınır. Bu yöntemde yüksek konsantrasyonlu ürünler, kısa sürede kişiye uyguladığı için ev uygulamalarına göre yan etkiler daha fazladır. Ev uygulamasında hekim tarafından hastaya bir gece koruyucusu hazırlanır ve bu koruyucunun içine ağartma jeli sıkılır. Hasta, hazırlanan bu koruyucuyu geceleri ağzına takarak tedaviyi uygular. Süresi 15 gün ile 1 ay arasında değişir.”