Genel SağlıkHABERLER

GEBELİKTE SUKRALOZ KULLANILABİLİR Mİ?

Son zamanlarda şekerden üretilen ve kalori içermeyen bir tatlandırıcı olan sukraloz (sucralose) kullanımı tüm dünyada giderek artmaktadır. Piyasada yer alan tadlandırıcılar hamur işlerinde, alkol içermeyen içeceklerde, sakızlarda, kahve çay gibi sıcak içeceklerde, meyve suyu ve şuruplarda sıkça kullanılmaktadır.

Sukraloz herhangi bir kalori içermez ve kan şeker düzeyini etkilemez.

Sukraloz şeker içindeki klor, oksijen ve hidrojen diziliminin değiştirilmesi ile elde edilir. Fazladan eklenen klor atomları şeker molekülünün inaktive olmasına neden olaak vücuttan sindirilmeden atılmasını sağlar.Bu nednele kalorisizdir. Bir başka deyişle vücut bu molekülü şeker ya da karbonhidrat olarak algılayamaz ve bu nedenle kan şekeri ve insülin düzeyleri etkilenmez. Bu özelliği nedeni ile sukraloz şeker hastaları tarafından da güvenle kullanılabilir.

Sukralozun gebelikte kullanımı ile ilgili olarak gebe kadın ya da karnında gelişmekte olan bebeği üzerinde herhangi olumsuz bir etki olduğunu gösteren hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) sukralozun gebelikte güvenli olduğunu deklare etmiş ve gebelikte kullanımına onay vermiştir.

Benzer şekilde Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi’de daha önceden var olan inanışın aksine sukralozun anne karnındaki bebek için zararlı olabileceğini gösteren hiçbir bilimsel veri olmadığını belirtmektedir. Bazı internet sitelerinde iddia edilen sukrolozun düşüğe neden olabileceği ya da üreme potansiyelini azaltabileceği yününde de hiçbir bulgu yoktur ve bu iddialar spekülasyondan ileri gidememiştir.

2000 yılında tavşanlar üzerinde yapılan bir araştırmada gebe hayvanlara tam organ oluşumunun olduğu dönemde değişik dozlarda sukraloz verilmiş ve hiç bir anomali yapıcı etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

Ocak 2010 yılında yayınlanan bir başka makalede de anne karnındayken tekrarlayan dozlarda sukraloza maruz kalınmasının sinirler üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı gösterilmiş ve güvenli olduğu teyit edilmiştir.

Gebeler ne kadar sukraloz tüketebilir?

Resmi sağlık otoriteleri tarafından belirlenen sukrolozun günlük güvenli sınırı vücut ağırlığının kilosu başına 5 miligramdır.Yani 50 kilo olan bir kişi için günlük toplam 250 mg sukraloz alımı güvenlidir. Sukroloz tüketiminin herhangi bir zararı olmasa da gebeliğiniz sırasında kullanımını sınırlamanız yararııza olacaktır. Bunun nedeni sukrolozun hiçbir besin değerinin olmamasıdır. Bebeğiniz ve kendi sağlığınız açısından meyve ve sebze gibi besin değeri yüksek yiyecekleri tüketmeniz çok daha uygundur. Azı karar çoğu zarar felsefesi sukraloz için de geçerlidir.

Amerikan Hastanesi
Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü
Dr. Alper Mumcu