DİKKAT! HASTALIK MEVSİMİ GELDİ!

Sonbaharda, viral enfeksiyona bağlı gelişen kabakulak, su çiçeği ve grip gibi hastalıklara karşı daha dikkatli olunması gerekiyor. Bu mevsimde gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı hastalığa davetiye çıkarıyor.

Çocukların üzerinde çok etkili

Okulların açılması hastalıkların yaygınlaşmasında büyük risk oluşturuyor. Kalabalığı seven ve çok kolay bulaşan viral enfeksiyonlu hastalıklar, vücut direnci tam oluşmamış çocukları hemen etkisi altına alabiliyor.

Sonbaharda, viral enfeksiyona bağlı gelişen kabakulak, su çiçeği, grip, üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklar çocuk yaşta daha çok görülüyor.

Ayrıca, soğuklarla birlikte kahvehanelerin dolması da hastalıkların bulaşmasında önemli bir etken. Bu yüzden, toplu bulunan yerlerin havasının sürekli değiştirilmesi ve temiz tutulması gerekiyor.

Sonbaharda yaygınlaşan özellikle viral enfeksiyonlu hastalıkların önlenmesinde hava koşullarına uygun giyinme, temiz ortamlarda bulunmanın yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalıklara karşı en iyi savunma güçlü vücut direnci…

Bu nedenle sonbahar aylarında C vitamini içeren gıdalara ağırlık verilmesinin de ihmal edilmemesi gerekiyor.