Genel SağlıkHABERLER

ÖZÜRLÜLERE YENİ İNDİRİMLER

Türkiye Sakatlar Derneği’nce yapılan başvuru neticesinde İDO, İLM, ve Final Dershanesi’nden özel indirim sağlandı.

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD), İstanbul Deniz Otobüsleri’ne yaptığı başvurular sonucunda engelli vatandaşlar için indirim imkanı sağladı. Kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmetlerden kimleri ne şekilde yaralanacağı hususlarını belirleyen 08/01/2002 tarih ve 4736 sayılı kanunun 1. maddesinin birinci fıkrası gereğince %40 ve üzeri derecede özrü bulunan ve kendilerine T.C Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nca özürlü kimlik kartı verilen tüm özürlülerin; deniz otobüslerinin iç hat seferleri yanında dış hat seferlerinde de indirimli seyahat edebilecekleri hususunda yeni düzenlemeler yapıldı.

Yeni düzenlemenin maddeleri ise şöyle;

1- İndirimli seyahat etme hakkı bulunan bedensel özürlüler; akbille seyahat edilen iç ve dış hatlarda İETT’den kendilerine verilmiş ücretsiz kartların üzerine taktıracakları indirimli akbillerini kullanmak suretiyle indirimli geçiş yapacaklar.

2- Bilgisayar bileti kesilen dış hatlarda ise; Başbakanlık Özürlüler İdaresince verilmiş olan özürlü kimlik kartlarını ibraz etmek suretiyle gişelerden indirimli bilet alacaklar. Bu yolcuların salon ve gemi girişlerindeki bilet kontrollerinden biletleri ile birlikte özürlü kimlik kartlarını da görevli memura ibraz etmeleri gerekiyor.

3- İndirimli geçiş uygulaması araç ve araç içi yolcular değil, yaya yolcular için geçerli.

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) yetkilileri, sakat olan insanların istihdam sorununu çözmeye yönelik kesin ve kalıcı çözüm olabilmek sebebiyle bugüne kadar kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği kurslardan gereken verimi alamadıklarını belirterek; ’’ İstanbul Lisan Merkezi ile yapmış olduğumuz protokol ile tüm sakatlar ve birinci derecede yakınları % 40 indirim alarak, İstanbul Lisan Merkezi’nin tüm etkinliklerinden ve Final Dergisi Dershanesi Bakırköy Şubesi 2002-2003 öğretim yılında sakat çocuklara ve sakat velilerin çocuklarına hafta içi olmak şartı ile toplam kurs ücretinden 500.000.000 TL indirim uygulanacak’’ dedi.

Başvuruda bulunacakların sakatlığını gösteren bir belge ile ilgili kursların şubelerine başvurmaları yeterli.