DAKİKADA 11 KİŞİ AIDS’E YAKALANIYOR

Dünya AIDS gününde açıklanan rakamlara göre dakikada 11 kişi AIDS’e yakalanıyor. Türkiye’deki vaka sayısı ise 1601’e ulaştı.

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü. Dünyada dakikada 11 kişi AIDS’e yakalanıyor. Türkiye’deki vaka sayısı ise 1601’e ulaştı.

Uyarıda bulunan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü, “hastalık, 20 yaşın altına doğru iniyor” dedi.

Dünya 80’li yılların başında AIDS’le tanıştı. Türkiye’de ise, ilk vaka 1985’te saptandı. 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde açıklanan son rakamlar çarpıcı. Dakikada 11 kişi AIDS’e yakalanıyor. Dünyada 40 milyon kişi HIV virüsü taşıyor.

Ankara AIDS Savaşım Derneği’nin Sağlık Bakanlığı’yla birlikte düzenlediği toplantıda, “Basın ve AIDS” konusu masaya yatırıldı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Uğurlu, Türkiye’yle ilgili rakamları açıkladı:

“Bazı kötü işaretler var. Şöyle ifade edeyim, son bildirilen vakalardaki yaş dağılımı, 20 yaşın üzerindeki aktif cinsel yaşamı olan erkeklerden ziyade, bu yaşın 20’nin altına doğru inmekte olduğunu gösteriyor.”

Sağlık Bakanlığı’na bildirilmiş vaka sayısı 1601.

HIV virüsü taşıyıcılarının en çok oturdukları iller, İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya.

Yarısından fazlasının virüse yakalanma nedeni ise, güvensiz cinsel ilişki.

Toplantıda, AIDS’e karşı en önemli silahın eğitim olduğu vurgulandı. Toplantının dikkat çekici bir katılımcısı da vardı, Selahattin Demirel.

“13 yıldır HIV, AIDS olarak yaşıyorum. Bu hastalığı öğrendiğimde eşim 10 günlük, yani 10 günlük doğum yapmıştı” diyen Demirel, eşini ve çocuğunu AIDS yüzünden kaybettiğini anlattı. “Çok sıkıntılı günler geçirdim” dedi, ardından bir çağrıda bulundu:

“Gerek medyaya, gerek topluma, gerek sivil toplum örgütlerine çok büyük görev düşüyor. Bizleri dışlamayın. Ben buna inanıyorum ki, ben bu kadar acılar, sıkıntılar yaşadığım halde 13 yıldır bu hastalıkla, bu şekilde, sağlıklı şekilde yaşıyorsam, yani bu olabilecek bir şey.”

Kaynak: NTV